Policie zatím udělila kolem 30.000 pokut za nedodržování opatření

Policisté za nedodržení opatření zavedených kvůli šíření nákazy nemoci covid-19 udělili dosud zhruba 30.000 pokut, kolem 27.000 přestupků předali do správního řízení. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Policie kontroluje dodržování nařízení rok – loni 12. března byl poprvé vyhlášen nouzový stav, o sedm dní později začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst.

Policie provedla téměř čtyři miliony kontrol toho, zda lidé protikoronavirová nařízení dodržují. Zjistila téměř 115.000 přestupků, ze kterých většinu řešila domluvou. Na letošek připadá více než 57.000 přestupků. V téměř 40.000 případech šlo o porušení nařízení ministerstva zdravotnictví – tedy o nedostatečné zakrytí nosu a úst a později nenošení respirátorů či nanoroušek.

Druhou část přestupků představuje nerespektování vládních opatření. Patří mezi ně například zákaz vycházet po 21:00 večer, zákaz maloobchodního prodeje, ubytování v hotelech, přítomnosti lidí v restauracích nebo pití alkoholických nápojů na veřejnosti a od března i zákaz opustit okres.

Povinné roušky mimo domov nařídila vláda od 19. března. Nařízení se mírně uvolnilo po více než dvou měsících, od 25. května bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Zakrytá ústa a nos ale nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června, povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července.

Částečně se roušky začaly vracet koncem července. Od 1. září byly povinné na úřadech, v hromadné dopravě a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Během září se opatření postupně zpřísňovalo, zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy. Od 21. října bylo nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud byli lidé blíže než dva metry. Od 25. února platí v ČR povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou koronavirem.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.