Před rokem se poprvé uzavřely restaurace a většina obchodů a služeb.

Před rokem se v Česku kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřely restaurace a většina obchodů a služeb. Omezení začalo platit od soboty 14. března 2020. Hospody za rok fungovaly uvnitř jen půl roku, podobné to bylo u služeb. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, po kterém většina podniků mohla za zpřísněných hygienických podmínek a někdy s menší kapacitou opět fungovat. Na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení.

Uvolňování v případě obchodů přišlo v druhé polovině dubna, začalo u farmářských trhů a autobazarů, následovaly menší obchody a od 11. května se otevřela nákupní centra. Za zpřísněných hygienických opatření fungovaly obchody téměř normálně až do podzimu, kdy s rostoucími počty nákaz přišla zpřísněná opatření. Většina obchodů musela znovu zavřít 22. října, přivítat zákazníky znovu mohly po šesti týdnech 3. prosince. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu zákazníků v obchodě a dvoumetrovými rozestupy. Přísnější restrikce opět přišly 27. prosince.

Restaurací se loni vládní opatření dotkla jako prvních. Zavřeno musely mít od pátku 13. března mezi 20:00 a 6:00, od následujícího dne musely zavřít úplně a nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz. První změna přišla po dvou měsících, od 11. května byl povolen provoz restauračních zahrádek, o dva týdny později se otevřely i vnitřní prostory. S růstem nových případů covidu přikročila vláda nejprve v polovině září k omezování otevírací doby, restaurace a další podniky musely mít zavřeno přes noc, zavírací doba se postupně přesunula na 20:00. Od 14. října mohla být opět otevřena už jen výdejní okénka a tento stav trval skoro dva měsíce. Restaurace mohly mít otevřelo jen mezi 3. a 17. prosincem, nyní jsou téměř tři měsíce opět uzavřeny.

Majitelé podniků mají nárok na různé formy podpory, ta ale podle nich často nestačí nebo dorazí se zpožděním. Od listopadu se v médiích ozývá stále hlasitější kritika uzavření restaurací, zejména od jejich majitelů, z nichž část své firmy drží při životě jen s vypětím všech sil. Někteří podniky na protest otevřeli. Vznikla také protestní iniciativa Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními a uvažuje o vstupu do politiky.

Omezení služeb se netýká jen restaurací, na jaře a nyní od podzimu postihly zákazy třeba i kadeřnictví. Uzavřeny jsou také hotely a další provozovny nabízející ubytování.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.