Německo je připraveno pomoci Chebsku a Sokolovsku. Vláda to odmítá.

Jsme svědky stále stejného a opakujícího se scénáře. Sokolovsko a Chebsko drtí koronavirus, nemocnice nemají kapacity, zdravotníci jsou fyzicky a psychicky na dně. Obdobně jsou na tom i zástupci místních samospráv. Ale na centrální úrovni je zdá se všechno v pořádku. Jak se dnes vyjádřil například ministr zdravotnictví Jan Blatný (nestr. ANO), který uvedl, že v Chebu je situace „lepší“ a věc bude řešena centrálně. Nakonec slovně napadl starostu Chebu, Antonína Jalovce (VPM), s tím, že se plete do věcí, do kterých mu nic není.

Reakce starosty města Cheb na sebe nenechala dlouho čekat. Zcela logicky se proti vyjádření Blatného vymezil a poukázal na skutečnost, že situace je více než kritická, a on sám jedná v rámci života a zdraví občanů. V této době už navíc postupně končí transfer pacientů do nemocnic v Plzni, kde jsou kapacity také naplněny. Paradoxem pak dle Jalovce byl například převozu jednoho z pacientů sanitkou až do Brna.

Vyjádření Antonína Jalovce: Facebook nebo zde Facebook.

V kontextu s tímto případem je zjevné, že stát se tedy chová minimálně neekonomicky, dále není schopen nejen logisticky zvládnout celou Covid krizi. Ostatně možná právě proto se premiér Andrej Babiš (ANO) chodí ptát do okolních státu, jak z té šlamastiky ven. My občané vidíme, že zatímco se starostové obcí a měst kraje společně s hejtmanem snaží o co nejefektivnější vyřešení problému přeplněných nemocnic, vláda se odkazuje na různé statistiky, hodnotí celou situaci v podstatě jako uspokojující, ale v zájmu občanů našeho kraje nejedná.

Hejtman Kulhánek se dnes oficiálně vyjádřil, že jak Babiše, tak i Blatného, opakovaně žádal o zajištění přeshraniční spolupráce s Bavorskem a Sasskem ve věci převozu Covid pozitivních pacientů do tamních nemocnic. Ti to ale soustavně odmítají. Babiš prý nebyl požádán krajskou koordinátorkou pro intenzivní péči a Blatný prohlásil, že požádáno bude, až když dojde k 90% naplnění republikových kapacit jednotek intenzivní péče. Tato neschopnost účinně pomoci občanům kraje ze strany vlády má nádech jisté averze vůči vedení našeho kraje, které nenosí dres vládní koalice, ale tímto politikařením trpí jeho obyvatelé.

O celé situaci se diskutuje také u našich sousedů v Německu. A Češi nejsou Němcům lhostejní. Čelní představitelé Sasska i Bavorska se několikrát vyjádřili, že jsou připraveni pomoci, což ve svém dnešním prohlášení potvrdil i Petr Kulhánek. Pomyslný míč je ale obrazně na naší straně hřiště. A Karlovarský kraj se opět ocitl v soukolí centralizovaného vedení naší země, kterému je osud „nejhoršího“ kraje v zemi patrně lhostejný.

Celé vyjádření vedení Karlovarského kraje zde: Karlovarský kraj – oficiální stránka – Příspěvky | Facebook

Zdroj: Facebook Karlovarského kraje, LandesEcho

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.