Zpřísnění opatření na Sokolovsku a Chebsku.

Vysoké počty nakažených, ale zejména počet nakažených ve vážném zdravotním stavu, tedy osob, které vyžadují hospitalizaci na jednotkách intenzivní, to bude pravděpodobně důvodem pro zpřísnění epidemiologických opatření v okresech Sokolov a Cheb. Rozhodovat o tom má ve čtvrtek vláda. Zpřísnění může spočívat ve zvýšeném dohledu nad používáním ochranných pomůcek nebo v omezení pohybu na nejnižší možnou míru. Mimo okrese by tak se mohlo jezdit jen za prací. Hejtman Karlovarského kraje, Petr Kulhánek (STAN), pro Českou tiskovou kancelář mimo jiné uvedl, že: "Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostoru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení." Můžeme se tak připravit na hlídky policistů, kteří budou kontrolovat účel cesty obyvatel kraj. Jak ale uvedl Kulhánek, cílem zpřísnění není celková paralýza kraje, ale zastavení komunitního šíření coronaviru. „Situace není dobrá. Včerejší nárůst deset tisíc nově nakažených je alarmující. Je to dáno i tím, že narůstá podíl zjištěné britské mutace. Máme velké problémy v některých krajích s kapacitou lůžkové péče. Jde zejména o Karlovarský a Královehradecký kraj, kde čelí obrovským problémům a dochází k převážení pacientů. Ten problém začíná být velmi viditelný a má to dopad i na dostupnosti jiné péče. V těchto dvou krajích se nejspíš nevyhneme cíleným opatřením," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Konečnou podobu nových opatření se dozvíme po jednání vlády, které proběhne ve čtvrtek. Karlovarky budou u toho. (Autoři: ČTK/Karlovarky, Foto: Transport pacientů mezi nemocnicemi (ilustrační foto) | Foto: Leoš Kučera | Zdroj: GŘ HZS ČR)

Aktualizace 10.2.2021 18:39: Dle informací Karlovarek je ve hře jako možný scénář zpřísnění protiepidemických opatření na Sokolovsku a Chebsku povinnost nosit respirátor bez výjimek, přičemž obyvatelé obou okresů by mohli tento opustit pouze s platným negativním antigenním testem na přítomnost SARS-CoV-2 ne starším 72 hodin v kombinaci s povinností prokázání důvodu opuštění okresů. Tím je myšlena cesta do zaměstnání, do zdravotnického zařízení, do místa trvalého pobytu, nebo cesta k osobě blízké, která vyžaduje nezbytnou péči. Situaci sledujeme.

Vysoké počty nakažených, ale zejména počet nakažených ve vážném zdravotním stavu, tedy osob, které vyžadují hospitalizaci na jednotkách intenzivní, to bude pravděpodobně důvodem pro zpřísnění epidemiologických opatření v okresech Sokolov a Cheb. Rozhodovat o tom má ve čtvrtek vláda.

Zpřísnění může spočívat ve zvýšeném dohledu nad používáním ochranných pomůcek nebo v omezení pohybu na nejnižší možnou míru. Mimo okrese by tak se mohlo jezdit jen za prací.

Hejtman Karlovarského kraje, Petr Kulhánek (STAN), pro Českou tiskovou kancelář mimo jiné uvedl, že: „Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostoru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení.“

Můžeme se tak připravit na hlídky policistů, kteří budou kontrolovat účel cesty obyvatel kraj. Jak ale uvedl Kulhánek, cílem zpřísnění není celková paralýza kraje, ale zastavení komunitního šíření coronaviru.

„Situace není dobrá. Včerejší nárůst deset tisíc nově nakažených je alarmující. Je to dáno i tím, že narůstá podíl zjištěné britské mutace. Máme velké problémy v některých krajích s kapacitou lůžkové péče. Jde zejména o Karlovarský a Královehradecký kraj, kde čelí obrovským problémům a dochází k převážení pacientů. Ten problém začíná být velmi viditelný a má to dopad i na dostupnosti jiné péče. V těchto dvou krajích se nejspíš nevyhneme cíleným opatřením,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček.

Konečnou podobu nových opatření se dozvíme po jednání vlády, které proběhne ve čtvrtek. Karlovarky budou u toho.

(Autoři: ČTK/Karlovarky, Foto: Transport pacientů mezi nemocnicemi (ilustrační foto) | Foto: Leoš Kučera | Zdroj: GŘ HZS ČR)

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.