Chytře vymyšlený tah  Petra Kulhánka prozatím nevyšel

Přesně před týdnem zveřejnil STAN a blok 21  nabídku učiněnou koalici ODS/KDU-ČSL pro pozici hejtmana. Mělo jít o vyslyšení a ustoupení požadavku ODS / KDU-ČSL , které požadovalo pozici hejtmana. Nabídka měla však háček. Byla učiněna výhradně k osobě Olgy Halákové, členy KDU-ČSL.

Rozhodně není obvyklé, aby si budoucí partneři kádrovali své členy a určovali kdo je dobrý a kdo ne, ale podprahově to byla zřejmě pozvánka ke stolu činěná výhradně pro KDU-ČSL jejíž hlasy Kulhánkovi k ustavení 23 členné koalice stačí. Zejména rychlost medializace nabídky byla opravdu dobrý tahem, který rozhodně musel způsobit značné pnutí zejména v ODS, která se netajila svými ambicemi. S velkou mírou jistoty se dalo očekávat, že ODS takovou nabídku nepřijme a nebude schopna potlačit své ambice ve prospěch koaličního partnera a toto vyvolá konflikt uvnitř koalice ODS/ KDU-ČSL.  Zároveň ustupovat od požadavku na pozici hejtmana podpořeného stranickými aparáty by celou věc degradovalo do osobní ambice ODS, nikoliv do koaličního požadavku tak jak byl prezentován.

Bohužel pro Kulhánka se stalo to s čím moc nikdo nepočítal. ODS akceptovala nabídku a podpořila nominaci svých vyjednavačů v osobě Olgy Halákové na koaličního kandidáta na hejtmana. Zda ODS uznala vyšší kvality koaličního kandidáta, nebo zda tak učinila výhradně pragmaticky pro udržení jednoty koalice můžeme pouze spekulovat. Včera se vyjednavači nedohodli i  když nejdůležitější překážky měly byt překonány. Verze obou táborů se v hodnocení příčiny liší. Nepřekonatelné rozdíly v požadavcích na obsazení míst v radě kraje  byly překonány a těžko lze uvěřit, že oba tábory se nedohodly pouze na existenci pozice uvolněného zastupitele. Zřízení požadovala koalice ODS/KDU-ČSL pro řízení oblasti životního prostředí nebo dopravy, jako dojednané kompetence. Informace, že o pozicích uvolněných zastupitelů je Kulhánek ochotný jednat pouze směrem k členům jeho bloku a nikoliv směrem ke koalici ODS / KDU-ČSL zdánlivě nedává z hlediska vyjednávání smysl. Vysvětlením může být pouze strategie plánované nedohody. Pravděpodobně se jedná o další tah na jednotu koalice ODS/ KDU-ČSL. Není tajemstvím, že ambice lidovců jsou menší a z jejich pohledu se vyskytla šance na dobití pozic, které doposud v kraji nezískali. Bude zajímavé sledovat, jak obstojí koalice ODS / KDU-ČSL tento víkend.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.