STANu a Pirátům se nedaří sestavit koalici v Karlovarském kraji, jednání selhávají

Už minulou neděli chtěli mít STAN, Piráti a VOK hotovou koalici s většinou v zastupitelstvu Karlovarského kraje. Jenže, ani do dnešního dne ji nebyli schopní dát dohromady. Přestože tvrdí, že jednání pokračují a jsou úspěšná.

Minulý týden ve středu karlovarští STAN a Piráti vydali na chlup stejné prohlášení za koalici, kterou dohodli s VOK, že postupují jednání s hnutím Místní, SNK1 a ODS/KDU-ČSL.

„Rádi bychom na základě přednesených preferencí upřesnili návrh koaličního půdorysu a do konce tohoto týdne měli pro jeho podporu potřebnou většinu v krajském zastupitelstvu,“ uvedly obě partaje strany shodně.

Neděle minulého týdne je ale dávno pryč, a ani do dnešního dne nebyli schopní domluvit většinu v krajském zastupitelstvu. Přesto posílili alespoň o hnutí Místní a SNK1.

Patrik Pizinger (hnutí Místní) i přes zjevný nezdar tvrdí, že jsou jednání úspěšná.

„Jednání o sestavení koalice úspěšně pokračují. Do jejich ukončení nebudu zveřejňovat žádné detaily z jejich průběhu,“ uvedl Patrik Pizinger.

Podle vyjádření STAN a Pirátů už hnutí Místní definovalo své představy o zastoupení ve vedení kraje. Připomeňme, že funkce radního pro Dalibora Blažka, který je obžalován z korupce, by měla pro Piráty představovat nepřekročitelný problém.

„Za člena rady nechceme žádnou osobu obžalovanou z trestného činu spáchaného v souvislosti s výkonem veřejné funkce, nebo která je v dlouhodobém střetu zájmů,“ uvádí doslova Povolební strategie pro volby do zastupitelstva Karlovarského kraje v roce 2020 karlovarských Pirátů.

„V této chvíli jednání nadále probíhají, strany respektují vůli nejsilnějšího subjektu na obsazení postu hejtmana. Definitivní rozdělení postů bude jasné po konci jednání,“ uvedl 1. místopředseda krajského sdružení Pirátů Vojtech Franta s tím, že nejsilnějším subjektem jsou myšleny strany STAN, Piráti, Vok, Místní a SNK1.

Čímž ovšem obchází vítěze voleb Hnutí ANO, které získalo čtvrtinu hlasů v Karlovarském kraji.

Bývalý lídr Josef Janů, kterého hodili Piráti po volbách přes palubu, nechtěl sestavování koalice komentovat.

Já radši nijak, opravdu dostal jsem se do situace, kdy se oficiálně vyjadřovat nebudu,“ uvedl Josef Janů s tím, že je loajálním členem týmu ale s menšinovým názorem.

Kandidát na hejtmana Petr Kulhánek (STAN) se otázce na dosavadní neúspěch jednání vyhnul.

„Jednání stále pokračují a další informace budeme poskytovat v tiskových výstupech s ohledem na vývoj situace tak, jako tomu bylo doposud,“ uvedl Petr Kulhánek.

Ustavující schůze zastupitelstva by se měla konat už příští čtvrtek 12. listopadu, zda se do té doby podaří postavit většinovou koalici bez vítězného hnutí ANO, tak ukáží příští dny.

Zdroj: Převzato z Náš region

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.