Když vedl Karlovy Vary, vznikly kauzy za desítky milionů. Teď má být hejtmanem

Bývalý primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, má usednout do křesla hejtmana Karlovarského kraje. Má ho do něj vynést slepenec hnutí STAN, Pirátů, Volby pro město a SNK1. Starostové a nezávislí společně s Piráty tak chtějí politikařením dosáhnout toho, co v jiných krajích ostře kritizují. Obejít vítěze voleb Hnutí ANO, které získalo čtvrtinu všech hlasů v Karlovarském kraji.

„V příštím týdnu bychom přikročili k formulaci programových priorit a návrhu koaliční smlouvy tak, abychom ideálně do poloviny listopadu měli ucelený návrh většinové krajské koalice,“ oznámil pro deník lídr STAN Petr Kulhánek ambiciózní plán avšak za situace, kdy ještě nemá sestavenou koalici s podporou většiny zastupitelů kraje.

Petr Kulhánek není pro Karlovarsko neznámou osobou. Osm let seděl v křesle primátora Karlových Varů, kde se dělo ledacos zajímavého. O tom, že si to lidé na Karlovarsku pamatují, svědčí i hubený volební výsledek (14,66 %) v jiných krajích úspěšného STANU.

Necelých patnáct procent volebního výsledku dost možná způsobila celá řada kauz z období jeho primátorování v Karlových Varech.

Ať už je to kauza pletich a úplatků kolem zakázek na opravy Karlovarské Arény a provoz krematoria, kterou řeší kriminálka a v nichž figuroval za město i Roman Krček. Nahrazení Krčka jak v komisích, tak ve statutárních orgánech ale primátor Kulhánek odmítl.

„Komise tak jako tak po komunálních volbách zaniknou, a doplnění členů statutárních orgánů městských společností necháme až po volbách,“ uvedl tehdejší primátor Kulhánek.

Městskou kasu pod Kulhánkovým vedením také provětraly prohrané soudní spory, jen na ten o Karlovarskou arénu mělo padnout 34,5 milionů korun.

Zajímavý byl také ostrý a vleklý spor mezi Karlem Holoubkem a karlovarskými politiky za údajné tunelování Karlovarské teplárenské přes sponzoring sportu. Policie na nic nepřišla.

„Po té bublině zbyl jen hořký pocit a utracení cca jednoho milionu za audit a právníky,“ uvedl tehdy zastupitel Vlastimil Balcar.

Město pod Kulhánkem připravilo také smlouvu o pronájmu Alžbětiných lázní a opravě formou koncese. Nové zastupitelstvo po výměně Kulhánka za Andreu Pfeffer Ferklovoů (Hnutí ANO) ale projekt zastavilo s tím, že podmínky nejsou pro město výhodné.

Karlovy Vary se měly na investici podílet 450 miliony, na které si měly vzít úvěr, ručily by za stomilionový úvěr sdružení Royal Spa a Hochtief. Jeho vklad by činil jedenáct milionů korun. Poté, co by uplynul pětadvacetiletý pronájem, mělo sdružení vrátit městu Alžbětiny lázně v takovém stavu, v jakém byly po opravě a při kolaudaci.

Audit koncesních řízení Alžbětiných lázní pak navíc odhalil nesrovnalosti za 15 milionů korun.

„Když jsem udělal součet koncesního řízení, vyšla mi cena 15 milionů korun, což mi připadalo úplně šílené. Chtěl jsem zjistit, na co se peníze vynaložily a proč to stálo tolik,“ uvedl tehdy Václav Benedikt.

Pod Kulháhnovým vedením mělo město proinvestovat 400 milionů korun, aniž by to bylo pořádně vidět. Nevznikla žádná zásadní stavební investice a nejsou připravené projekty.

Příští dny ukáží, jestli se proslulý primátor Karlových Varů stane hejtmanem a sežene dostatek hlasů na ovládnutí celého Karlovarského kraje.

Zdroj: Převzato z  Náš region

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.