Plány krajského radního Josefa Janů vzaly rychle za své aneb Pirát už neodpovídá

“Regionální rozvoj je pro Piráty výborný odbor, už jenom proto, protože, kde se tvoří vize, tam máme šanci opravdu ovlivnit vývoj kraje”. Tak uvedl svoji internetovou video talkshow v lednu 2017 Josef Janů, tehdy nový krajský radní, který je současnou jedničkou na kandidátce Pirátů do krajských voleb.

Ve videu zaznělo mnoho informací a slibů – jaká je ale situace po čtyřech letech?

Hned v úvodu prvního videa jsme se od radního Janů dozvěděli, že by Piráti nikdy nešli do koalice s těmi, kteří to v našem kraji vedli v předchozích letech tak špatně. Konkrétně jmenoval ČSSD, ODS a KSČM. Současnou krajskou koalici tvoří ANO, Piráti, ODS a HNHMR. Tedy i ta ODS, o které byla řeč. O tiché podpoře krajské vlády jinými stranami netřeba diskutovat. Ona je z toho patrná analogie například s Mariánskými Lázněmi, kde tehdejší několikatýdenní pirátský starosta arch. Vojtěch Franta vykřikoval před médii, jak je nutné vymést kostlivce ze skříní a nyní jsou v Mariánských Lázních s některými z těchto „kostlivců“ v koalici.

Moderátora a pokladače otázek dělal v prezentačních videích Jindřich Čermák, který se často kriticky vyjadřuje k lokální karlovarského politice. (Například zde: http://localhost/karlovarky.cz/…ie/ ) Čerstvý radní Janů mimo jiné v rozhovoru řekl, že bude svou práci často reportovat voličům. „Nebojte se, opravdu chceme (pozn. vysílat a informovat) každý čtvrtek ve stejný čas.“ Pokladač otázek Čermák hned Josefa Janů mírnil: „…počkej, každej ne, neblbni. Zhruba tak jednou za dva za tři tejdny…”

Entuziasmus a nadšení pro informování voličů o své práci ale moc dlouho Josefovi nevydrželo. Na YouTube lze dohledat 7 (slovy sedm) dílů a ten poslední je z července 2017.

Josef Janů měl tehdy i zvláštní pohled na práci úředníků. Na jeden z dotazů, který se týkal případných personálních změn v řadách úředníků, odpověděl: „… Základní princip je, že úředník by měl být nestranný a loajální k vládě, která byla zvolená, takže základní premisa je, pokud úředníci se budou chovat tak, jak mají….” Jak se asi úředníci s tímto schizofrenním úkolem poprali? Být loajální a zároveň nestranný, to musí být náročné.

Ve videu se mluvilo také o transparentních účtech, což je oblíbené pirátské téma. Jeden z diváků videa se ptal, kdy budou zřízeny, když to pirátský program sliboval.

„V současné době musíme rozdělit, která data se můžou zveřejňovat přímo a která zůstanou utajená… Jinak samozřejmě účty, které budou splňovat podmínky ochrany osobních údajů, budou všechny prostě zveřejněny. Jen teďka opravdu nejsem schopen říct kdy. … Ano, děkuju za otázku, je třeba se tomu věnovat víc. Budou. Pravda je, co se týká banky, je to absolutně jednoduchá záležitost, jen je potřeba oddělit data, která by byla ve střetu zákona,” řekl tehdy v lednu 2017.
Slibované transparentní účty ale ani v roce 2020 krajský úřad nemá. Možná Piráti nechtěli sliby plnit tak brzy, aby měli co slíbit i v dalších volbách.

Prvním videu Josefa Janů došlo i na takzvaná malá výběrová řízení na nákupy.
„ … Maximální snahou je, aby se ke všem těmhle výběrovým řízením, těmhle maličkým, dalo dostat. Zrovna dneska jsme s panem Kuldou, který má na starosti informatiku, a spadá to pod další odbor, který mám pod sebou, takže mám šanci opravdu do toho zasahovat. … Chtěli bysme jít stylem, že bysme udělali seznam po odborech a po jednotlivých činnostech a byly by to odkazy, které by se daly dál rozkliknout a teprve pak by se člověk dostal k těm jednotlivým možnostem. Na tomhletom se dělá a je to otázka měsíců.” Pravdu měl spíš pokladač otázek Čermák, když dodal: “Až roků.” Píše se rok 2020 a na webu krajského úřadu k dohledání nic k rozklikávání malých nákupů není.
V závěru prvního dílu videa z roku 2017 padla i otázka na to, zda má Josef nějaký plán na zabránění odchodu lidí z kraje. Bohužel jsme se nIc konkrétního nedozvěděli, kromě toho, že jsme vyloučeným regionem. Plán asi nebyl a je to vidět. Za uplynulé 4 roky klesl počet obyvatel Karlovarského kraje o 2 tisíce. Kde je chyba?

odkaz na video:

Autor: Vladimír Majer

  

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.