Hrad Loket si připravil kulturní léto plné zážitků

Letošní zrušení Středověkých slavností purkrabího Půty se stalo ze dvou podstatných důvodů. Prvním je stránka ekonomická: při srovnání výdajů a příjmů akce z roku 2019 je již nyní patrné, že akce by v letošním roce byla ztrátová. Výdaje v roce 2019 na zajištění slavností činily bezmála 600 tis. Kč a příjmy 610 tis. Kč. Návštěvnost akce byla více jek 6 tis. osob. Vzhledem ke skutečnosti, že za dobu uzavření hradu společnost HRAD LOKET, o.p.s. přišla o příjmy v řádu několika milionů, není možno riskovat další ztrátu finančních prostředků, byť bychom chtěli tuto krásnou tradiční akci zrealizovat a nerušit a velmi nás všechny tento stav mrzí!

Druhým důvodem je stránka bezpečnostní: nebylo by v našich silách zajistit dvoumetrové rozestupy mezi jednotlivými osobami, nedokázali bychom zaručit průběžnou dezinfekci příslušných vnitřních prostor a ani dezinfekci venkovních předmětů, kterých se návštěvníci často dotýkají (zábradlí, kliky, lavičky atd.). Rozhodně nechceme riskovat zdraví návštěvníků, vystupujících, pořadatelů či zaměstnanců hradu. Příprava Středověkých slavností purkrabího Půty je časově náročná, připravuje se několik měsíců dopředu, nelze ji realizovat ze dne na den, a proto byla tato otázka řešena již v průběhu měsíců dubna a května. Po zvážení těchto uvedených skutečností, po diskuzi s představiteli města, diskuzi ve správní radě a diskuzi se zástupcem pořadatelské agentury bylo rozhodnuto akci nerealizovat.

Ale abychom nelenili a jak už bylo dopředu avizováno, připravili zaměstnanci HRADU LOKET, o.p.s. pro širokou veřejnost alternativní program na letní měsíce s názvem HRAD LOKET MÁ KUlturní LÉto a podtitulem hradní loketské kulturní léto přináší dechberoucí zážitky za gotickými zdmi.

Každý víkend je tematicky jinak laděn a pokud není uvedeno jinak, je akce v rámci uhrazení běžného vstupného na hrad Loket dle platného ceníku. Vaše ratolesti se mohou těšit na vystoupení Karlovarského hudebního divadla a Divadla Dětí s pohádkou O Balynce, dobrém štěněti a třídě nízkých kamarádů. Nejen pro ratolesti, ale i pro dospělé je připravena přehlídka historického sokolnictví, při němž budou představeni ptačí vládci povětří. Koncem července vystoupí Karlovarský symfonický orchestr a na své si přijdou nejen milovníci vážné hudby, na nádvoří hradu bude odehráno notoricky známé Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Počátek srpna se ponese ve znamení vězeňství a umění kata, průvodci hradu si připravují exkluzivní komentovanou prohlídku interiérů s názvem Vězeňství a Loket a současně na nádvoří proběhne názorná ukázka techniky poprav a mučení s názvem Když se mistr kat utne – samozřejmě s nadsázkou a v lehkém tónu. Týden na to se uskuteční víkendová akce Hradní jarmark, na kterou jste všichni srdečně zváni svou kupeckou vášeň na nádvoří ukojiti. Je pro vás připraven rozličný tovar rukodělného umu. Velkou zábavu zažijete v půlce srpna, kdy nádvoří hradu ožije ve znamení kejklí a taškařice k pobavení všech zevlounů*. A kdo se bude chtít něco přiučit, nemusí zevlovat, ale žongléřské umění ve workshopu vyzkoušet, to vše pod názvem Zapálení komedianti Candentis Scaena. Zábava však není připravena jen na nádvoří hradu, ale i v podhradí a předposlední víkend v srpnu se uskuteční workshop pro všechny věkové kategorie, ve kterém bude v hlavní roli knoflík, tzn. knoflíky sebou! Plenér Loket – KNOFLOART 2020. A zábava v podhradí bude pokračovat i poslední prázdninový víkend s týmem ambasadorů aplikace Záchranka Vám bude představena nejen aplikace Záchranka, ale i letní soutěž o ceny. Navíc si budete moct na vlastní kůži ve virtuální realitě vyzkoušet, jaké to je někomu zachránit život. Poslední prázdninový den se na nádvoří hradu vrátíme do doby Karla IV., kdy Pěvecká třída Štěpánky Steinové předvede kostýmované hudební vystoupení Noc na Karlštejně.

Poslední neděli v červenci a předposlední neděli v srpnu se všem zájemcům naskytne jedinečná příležitost dát průchod své kreativitě a zručnosti a vyrobit dárky pro své blízké díky akci Hradní dílničky nejen pro děti!

Nezapomněli jsme ani na oblíbené netradiční noční prohlídky hradu v podání Pouličního divadla Viktora Braunreitera v cenovém rozpětí 140 – 170 Kč. 16. července to budou Vaganti na hradě a 23. července, 13. a 27. prohlídky s názvem Na Lokti to žije. Dozvíte se drby o slavných návštěvách Lokte z časů dávných i nedávných.

V půlce srpna se na nádvoří hradu uskuteční ojedinělá akce, gotický hrad zasáhne tzv. Zlatá horečka na hradě Loket s COUNTRYSISTERS, vstupné je 200 Kč a děti zdarma. Jsou zváni všichni milovníci country hudby a tanců, zlatých valounů a indiánských šípů!

Budeme Vás průběžně informovat o připravovaných akcích na webových stránkách hradu a FB.

(*zevloun – středověký název pro přihlížející dav lidí)

Tisková zpráva: Šárka Žižková, HRAD LOKET o.p.s.


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.