Počty dokončených bytů loni opět rostly

Dokončování bytové výstavby aktuálně těží z vysokého zahajování v minulých letech. V roce 2019 počet dokončených bytů přesáhl 36 tisíc a přiblížil se tak hodnotám z období konjunkturních let, kdy bylo dokončováno řádově kolem 40 tisíc bytů. Z dlouhodobého hlediska se jedná spíše o průměr.

V roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů a meziroční růst o 7,6 % byl již pátým v řadě. „Růst počtu dokončených bytů v roce 2019 táhly stavby bytových domů, kterých se dokončilo 481 a jejichž výstavba stála 29 miliard korun. Byty v bytových domech jsou především velikosti 2+1 a průměrná obytná plocha jednoho bytu se meziročně mírně zvýšila na 52 m2,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Doba výstavby bytového domu byla necelé tři roky.

Nejčastější svislá nosná konstrukce bytových domů je zděná, naopak podíl dřevostaveb je nízký. Nadpoloviční počet bytových domů dokončených v roce 2019 byl připojen na plynovodní síť, zbytek byl dokončen bez přívodu plynu. Vytápění bytových domů je převážně centrální, a to spíše domovní s kotlem v budově než centrální dálkové. V kategorii bytových domů převažují domy s energetickou třídou B a výrazně narostl podíl mimořádně úsporných bytových domů třídy A.

Rodinných domů se v loňském roce dokončilo 18 390, což bylo zhruba na úrovni předchozího roku. Na jejich výstavbu bylo vynaloženo 68 miliard korun a náklady na výstavbu jednoho bytu činily 3,6 milionu korun. Byty v rodinných domech se nejčastěji stavěly v dispozici 4+1, obytná plocha v průměru činila 92 m2 a výstavba jednoho rodinného domu trvala v průměru tři a půl roku.

https://reality.firmamagnet.cz/index.php/2018/12/28/rodinny-dum-na-prodej-372-m2-kolova/

Rodinné domy mají nosné konstrukce v naprosté většině ze zděných materiálů, ale v posledních letech je možné pozorovat zvýšený zájem o dřevěné stavby. V roce 2019 bylo dokončeno 2 796 nových rodinných domů-dřevostaveb a jejich podíl byl mírně nižší než v předchozím roce. Více než třetina rodinných domů dokončených v roce 2019 měla připojení na plyn převážně z plynovodní sítě a naprostá většina domů měla centrální domovní vytápění. Ve výstavbě rodinných domů aktuálně převažuje třída B energetické náročnosti a tento podíl v posledních letech výrazně roste a současně s tím klesá zastoupení v kategorii C. Mimořádně úsporných rodinných domů kategorie A se dokončuje zhruba sedm procent a tento podíl roste v čase pouze nepatrně.

Zdroj a detailnější informace o dokončených bytech naleznete na webu ČSÚ.


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.