Pomůže konečně město Mariánské Lázně provozovatelům restaurací?

Kdo rychle dává, dvakrát dává. A během koronavirové krize to platilo dvojnásob. Jenže třeba podnikatelé v Mariánských Lázních se rychlé pomoci pravděpodobně nedočkají. Dost možná se vlastně nedočkají žádné pořádné pomoci od města.

Mariánské Lázně žijí hlavně z cestovního ruchu a je tak jasné, že restaurace, kavárny a cukrárny zaměstnávají spoustu lidí. Město má samozřejmě omezené možnosti, jak podnikatelům v tomto odvětví pomoci. Může jim ale například odpustit nájem za předzahrádky. Je vcelku logické, že se toto téma probíralo i na jednání místního zastupitelstva. Kdo sleduje místní politickou situaci, jistě ho nepřekvapí, že pomoc restauratérům fakticky odsouhlasena nebyla. Předzahrádky v době karantény nefungovaly, tak proč jejím provozovatelům pomáhat, zní z Mariánek.

Hned na úvod jednání zastupitelstva chtěl Zastupitel Třešňák (Piráti) vložit do programu bod s názvem: Odpuštění plateb za předzahrádky u restaurací. A nebyl sám. S myšlenkou prý předběhl o několik vteřin Zastupitele Hurajčíka (ANO), který chtěl podle svých slov navrhnout to samé. Jenže na požadavek reagoval Starosta Kalina (Piráti) s již prakticky standardní nevrlostí: „Asi bysme mohli nějaké takové usnesení přijmout, já bych chtěl jenom poznamenat, že my jsme o této možnosti i jednali, budeme to zkoumat dál. Na druhou stranu je poctivě nutno říct, že co se týče předzahrádek, tak tam de facto o nějaké velké ztrátě u těch podnikatelů hovořit nejde, protože oni se na základě počasí stejně otvírají teď, tedy v době, kdy už ty jednotlivé restrikce platné nejsou a můžete na těch předzahrádkách vidět, že o to víc jsou teď obsazené. Nicméně jsme o tom už na radě města jednali. Musíme si spočítat další finanční dopady, protože už takhle počítáme ztráty na letošní rok v řádech desítek miliónů korun. Takže jestli můžeš zformulovat nějaký úkol pro radu města,“ sdělil Třešňákovi. Takovou „vstřícnost“ od starosty asi restauratéři ani jeho stranický kolega Třešňák nečekali.

Zastupitel Třešňák v tuto chvíli nejspíš pochopil, že odpuštění nájmu za předzahrádky není Radou města marketingově připravené (tzn. nejsou připravené oslavné texty na Facebook), a tak svůj návrh na usnesení raději stáhl. Evidentně netušil, že se připravuje oslavné video o tom, co starosta s místostarosty udělal za peníze daňových poplatníků pro občany. V uvedeném videu spousta fotografií a informace o tom, že město odkládá platbu za předzahrádky na září (tedy jen odložení plateb) a to, že někdy v budoucnu bude Rada města možná jednat o skutečném odpuštění plateb.

Ale zpět na zastupitelstvo. Kdo by čekal, že za záchrannou brzdu zatáhne pravice, tedy místostarosta Král (ODS), velmi by se mýlil. A to i přes to, že ODS má přímo v programové náplni na kterékoliv úrovni politiky podporu podnikatelů. Místostarosta u tohoto bodu submisivně mlčel a spíše to dělalo dojem, že má polední siestu.

Zajímavé navíc je, že odpuštění nájmů za předzahrádky je v kompetenci rady. Je tedy s podivem, že s tím Zastupitel Třešňák přišel veřejně na Zastupitelstvo. Z populismu? A  aby bylo slyšet, že tento návrh přednesl?

Zastupitelé se nakonec po diskuzi a po dlouhé přestávce shodli, že něco by se s tím mělo dělat a odhlasovali usnesení, které ukládá radě města, aby učinila kroky k plnému nebo částečnému prominutí nájmu za předzahrádky. Tak uvidíme, jestli – a především za jak dlouho – se k tomu rada města opravdu dopracuje. Podnikatelé bohužel podobnou vyčkávací a zkoumací strategii používat nemohou.

Autor: Vladimír Majer


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.