Mezinárodní den pohřešovaných dětí aneb Pomněnkový den

Každý rok si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

A proč zrovna toto datum? Přesně v tento den, v roce 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice se od roku 2004 zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den.

Našim cílem je větší informovanost a současně zapojení široké veřejnosti do pátrání po pohřešovaných dětech. Každoročně se tento den dostává do podvědomí více lidem. Symbolem je modrá kytička pomněnky, jenž policisté společně s informačním letáčkem rozdávají. 

Tento den si připomenou i v malé obci na Sokolovsku, v Rotavě. Ve spolupráci s místním Městským úřadem bude pro obyvatele připravena beseda, kde policistka z oddělení tisku a prevence společně s kriminalistou z odboru obecné kriminality občanům více přiblíží tuto problematiku. Jako upomínku na tento den dostanou návštěvníci symbolickou pomněnku a informační leták. Propagační předměty budou dodány i do Krajské knihovny v Karlových Varech. 

V souvislosti s tímto mezinárodním dnem bychom rádi upozornili na kampaň #DontBeAnEasyCatch (#nebudsnadnymtercem). Ta je zaměřená na informování a vzdělávání dětí a mládeže v online navazování kontaktů s cílem pozdějšího sexuálního zneužití. Současně chceme připomenout stránky www.pomoztemenajit.cz, kde můžete nalézt spoustu užitečných materiálů. Zde bude přesně 25. 5. 2020 zveřejněno i nové animované video k pohřešovaným osobám.

Jak postupovat, když někoho postrádáme a nevíme, kde je?

Nejprve, než půjdete na policii, je nutné:

  • vyhodnotit situaci, je rozdíl, zda jde o dítě, dospělou osobu, osobu nemocnou, duševně dezorientovanou, ohroženou na životě apod.
  • není ostuda, že je vyhlášeno pátrání v médiích, mnohdy právě díky nim se pohřešovaná osoba nalezne, často pomáhá i veřejnost.

U dětí a mladistvých je na prvním místě nutné:

  • obvolat známé, kamarády, příbuzné, možná místa, kde by dotyčné dítě či mladistvý mohl být
  • důkladně prohledat byt, dům, okolí, zahradu, sklepy, půdy
  • podívat se, zda doma nezmizely doklady, oblečení, peníze, spacák, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by mohl mít pohřešovaný u sebe.

Pokud již jdete na Policii ČR nahlásit pohřešovaného, nezapomeňte:

  • doklady
  • aktuální fotografii
  • pokuste si vybavit  podrobný popis osoby
  • oblečení, ve kterém by pohřešovaný mohl být
  • nezapomeňte uvést jeho zdravotní a psychický stav, případně informaci, která je důležitá pro pátrání


Zdroj: Policie ČR, por. Bc. Zuzana Týřová


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.