Krajské a senátní volby mají svůj termín. Budou se konat 2. a 3. října

Prezident Miloš Zeman včera vyhlásil termín podzimních voleb do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů.

Konat se budou v pátek a v sobotu 2. a 3. října. Rozhodnutí prezidenta musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš. Konání letošních voleb může zkomplikovat pandemie způsobená koronavirem Covid – 19.


Ke krajským volbám chodí občané volit každé čtyři roky, a to ve 13 krajích. Poslední krajské volby se konaly 7. a 8. října 2016.

V senátních volbách bude na podzim obměněna třetina horní komory parlamentu. V Karlovarském kraji se bude volit nový senátor ve sloučeném volebním obvodu Chebsko – Tachovsko (Plzeňský kraj)

Krajské volby nebudou pouze „bitvou“ o vládu v regionech. Pro většinu stran jsou i testem před sněmovními volbami v roce 2021. V Karlovarském kraji v posledních volbách zvítězilo hnutí ANO a sestavilo koalici s ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHMR), Piráty a SPO (Zemanovci)

Skládání koalice se neobešlo bez problémů

Na protest proti vstupu ODS do koalice vedené hnutím ANO složil svůj zastupitelský mandát Tomáš Linda (ODS). Linda následně pro ČTK mimo jiné uvedl, že když si přečetl koaliční smlouvu, utvrdil se v tom, že se zachoval správně. Jeho místo zaujal náhradník z řad ODS Petr Bursík, který v současné době zastává i funkci náměstka primátorky v Karlových Varech.

Rozštěpila se i volební koalice SPO (Zemanovci) – SPD. Zastupitel Jaroslav Bradáč z SPO totiž podpořil koaliční vládu, a to vedlo k rozpadu a ukončení spolupráce s SPD. 

V koalici zastává Bradáč funkci radního pro školství. Právě tato funkce a především podpora školní reformy ho nakonec stála členství v SPO. Krajský výbor jej vyloučil z řad Strany práv občanů (SPO).

Se strategií, kterou radní Bradáč prosazuje, nechceme mít nic společného. V obcích, kde střední odborné školy a učňovské školství fungují, nastane odliv mladých lidí, problémy budou mít rodiny i učitelé. To my neschvalujeme a školám držíme palce,“ uvedl tehdy Miroslav Drobný, krajský místopředseda SPO.

Současnost

Koalice, která vzešla z posledních krajských voleb, vládne v Karlovarském kraji bez větších změn. Jedinou výraznou změnou bylo odstoupení hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, která se svého postu vzdala kvůli těhotenství. Tu nakonec nahradil její stranický kolega Petr Kubis.

Psali jsme dříve: http://localhost/karlovarky.cz/karlovarsky-kraj-ma-noveho-hejtmana-do-funkce-oficialne-nastoupil-petr-kubis/

Velice smutnou událostí bylo umrtí náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniely Seifertové, která podlehla těžké nemoci. Na starosti měla kulturu a památkovou péči. Zesnulou Danielu Seifertovou v krajské radě nahradil Josef Váňa, který má na starosti sport. Přehled zisků mandátů v krajských volbách konaných ve dnech 7. 10. – 8. 10. 2016

Kandidátní listina

Počet
mandátů

v %

číslo

název

30

ANO 2011

13

28,89

12

Česká strana sociálně demokratická

8

17,78

37

Komunistická strana Čech a Moravy

6

13,33

63

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN) s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09

5

11,11

2

Občanská demokratická strana

4

8,89

64

HNUTÍ NEZÁVISLÝCH ZA HARMONICKÝ ROZVOJ OBCÍ A MĚST

3

6,67

78

Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů

3

6,67

82

Česká pirátská strana

3

6,67

Celkem

45

100,00


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.