Doba koronaviru a malé obce

Vážená redakce, chtěl bych se vyjádřit ke koronavirové situaci z pozice starosty obce, která spadá do kategorie pod 1000 obyvatel.

V situaci kdy podnikatelské subjekty, OSVČ,  a občané stále neví jak se koronovirová krize projeví na jejich dalším fungování, tak i obce jsou na tom v podstatě podobně. Nevíme, v jaké výši dorazí finanční prostředky do rozpočtu obce pro rok 2020 z  rozpočtového určení výnosů daní územním samosprávným celkům (zákon o rozpočtovém určení daní). Předpokládám, že za období, kdy se nevyberou daně, nebude možné přerozdělovat tyto prostředky obcím.

A také jsou obce závislé na příjmech z ubytovacích kapacit, kde se dle vyhlášky vybírá ubytovací poplatek, tak i zde obce přijdou o finanční prostředky v řádu  několika desítek tisíců měsíčně.

Na rok 2020  máme plánované akce, které jsou závislé jak na financování z různých dotačních programů, tak na vlastním financí rozpočtu obce. Nastane situace, kdy obce budou finančně velmi omezeny.

Další pomocí a podporou pro zachování podnikatelské činnosti na území obce bude snížení nájemného, aby se zmírnily důsledky této dočasné situace. V mnoha obcích také dojde ke snížení nájemného v bytech. Tím opět obec přijde o nemalé finanční prostředky.

Autor: Mgr. Martin Gruber, starosta obce Březová (u Karlových Varů)


 

Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce


 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.