V obavě o své zdraví nenaleťte podvodníkům! Praktické rady pro seniory

Obava z celosvětově rozšířené nákazy COVID – 19, která zasáhla také Českou republiku, dopadá v této době i na jednu z nejohroženějších skupin obyvatel – seniory.

Podvodníci bohužel využívají  krizové situace a obohacují se na osaměle žijících seniorech pod záminkou nabídky zdravotní péče, přípravků na posílení imunity i s nabídkou pomoci při každodenních činnostech jako je nákup. 

Starší lidé, kteří raději nevychází ze svých domovů, nebo jim to jejich zdravotní stav nedovoluje, jsou mnohdy odkázáni na cizí pomoc. Pokud se jedná o pomoc od blízké osoby, souseda, či z prověřených pomáhajících dobrovolnických organizací, které se do pomoci seniorů aktivně zapojují, je vše  v pořádku. Pomoc však také mohou nabízet podvodníci, kteří nejsou v žádné organizaci registrováni a jen hodlají využít situace bezmocných seniorů ve svůj prospěch, jak naznačují nejnovější zkušenosti ze Slovenské republiky. Kriminalita páchaná na seniorech tak nepolevuje ani v době koronavirových opatření. V minulých dnech byl zaznamenán případ volání seniorce, které byla nabídnuta zdravotní preventivní péče v podobě měření teploty. Paní se zachovala správně a přivolala souseda, kterému vše sdělila a on podvodníky poslal z domu pryč.

Je proto potřeba mít na paměti několik zásadních pravidel bezpečného chování a nereagovat v současné době na nabídky neznámých volajících či cizích lidí, kteří obchází seniory a klepou jim na dveře bez předchozí domluvy. Žádné kontrolní měření teploty u seniorů v České republice v jejich domácím prostředí neprobíhá!

Pokud senior potřebuje pomoc a je to jen trochu možné, v první řadě doporučujeme obrátit se na známé osoby. Těmi mohou být blízcí příbuzní, rodina, dobří známí, ale i sousedé, kterým senior důvěřuje. V případě, že musí využít službu z řad dobrovolníků a pomáhajících organizací, měl by být každý velmi obezřetný a vybrat si spolehlivou či ověřenou službu, která má například doporučení, nebo s ní má někdo z okolí již vlastní zkušenosti.

Praktické rady pro seniory:

  • Pokud potřebujete pomoc, neobracejte se na neznámé lidi. Snažte se vyhledat oficiálně zřízené krizové linky pro seniory či sousedkou pomoc v místě vašeho bydliště.
  • Pokud se jedná o organizace zřízené příslušnou městskou částí, obcí nebo neziskovou organizací, požadujte předložení průkazu o tom, že se skutečně jedná o zaměstnance takové organizace. Nebojte se vyžádat si telefonní kontakt, na kterém si můžete danou osobu ověřit.
  • Vždy mějte předem připravený seznam věcí, které potřebujete nakoupit, zařídit, obstarat. Nenechte si vnutit jinou vámi nepožadovanou službu.
  • Nikdy nepůjčujte svou platební kartu a pokud možno mějte připravenu přesnou finanční hotovost za požadovaný nákup či službu.
  • Při převzetí nákupu nepouštějte cizí osoby do bytu, k tomu využijte společné prostory domů, u rodinných domů využijte možnosti předání nákupu přes plot.
  • Pokud jste na ulici osloveni cizí osobou s nabídkou pomoci, slušně odmítněte. V případě, že potřebujete pomoc, sami oslovte prověřenou organizaci. Na telefonické nabídky cizích osob, řekněte, že o nabízenou službu nemáte zájem.
  • Zároveň upozorňujeme, že v současné době neprobíhá žádná veřejná sbírka, která by se zaměřovala na výběr peněz v souvislosti s opatřeními proti COVID – 19. Neposkytujte k těmto účelům žádné finanční dary.

Veškeré vyhlášené veřejné sbírky si můžete ověřit na oficiální internetové stránce Ministerstva vnitra České republiky.

V případě podezření, že jste se setkali s podvodníkem, neprodleně kontaktujte Policii České republiky na tísňové lince 158.

V příloze naleznete praktický leták s doporučujícími radami, který pro občany České republiky připravila Městská část Praha 10 ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím policie Praha IV.

DESATERO pro seniory – zde ke stažení

Zdroj: Policie ČR, plk. Mgr. Zuzana PIDRMANOVÁ


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.