Jak se vyrovnat s psychikou během karantény?

Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž.

Během krize je normální cítit se smutný, ve stresu, zmatený, vyděšený nebo rozzlobený. Pomoci může mít příležitost popovídat si s lidmi, kterým věříte.

Během nově nastalých vládních opatření byl zaznamenán nárůst výskytu stavu úzkostí. Vzniklá situace může ovlivnit především osoby, které se již před tímto stavem špatně vyrovnávali se stresem nebo mají predispozice na horší reakce na stres. Je potřeba klást důraz na prevenci proti prožívání strachu a stresu.

Stres je reakce na ohrožení a s tím souvisí i pocity úzkosti. Tyto pocity vychází z nejistoty a z neznámého. Covid 19 je nový virus, který neznáme a přirozeně se tak objevují tyto pocity. Strach mohou vyvolávat i nesprávné informace a fámy. Fakta totiž minimalizují strach. Tyto fakta mohou být získaná z důvěryhodných zdrojů, například lokálních veřejných zdravotnických organizací či jiných odborných institucí, v tomto případě jde o Státní zdravotní ústavhygienické staniceMinisterstvo zdravotnictvíSvětovou zdravotnickou organizaciEvropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.  


Jak zvládat domácí karanténu?

Být v nějaké formě izolace nebo v karanténě může být hodně náročná zkušenost. Pokud je to možné, stále udržujte po tento čas své sociální kontakty prostřednictvím digitálních zařízení. Snažte se zachovat vlastní zvyklost a co možná největší neměnnost. Je důležité vyváženě jíst, mít dostatek spánku a odpočinku, snažit se také o fyzickou a mentální aktivitu. Je dobré používat metody zvládání stresu, které u vás již dříve fungovaly a prokázaly se jako účinné. Je spousta způsobů snižování stresu, jako je třeba relaxace či meditace.

Jak pomoci svým nejbližším?

Důležité je zejména, aby měli dostatečná a správná fakta a aby se jim prezentovala v jasné formě. Měla by se jim dát jasná informace o tom, jak se chránit, aby tomu porozuměli a aby to dodrželi. Jak u dětí, tak i u seniorů je důležité dodržet základní pravidla jako je dostatek spánku, vyvážené stravy, fyzické a mentální aktivity. U osob s kognitivními poruchami nebo demencí by se měl klást ještě větší důraz na způsob předání informace. Je třeba jim informaci opakovat, předávat ji jasně a využívat vizuální pomůcky, např. obrázky. Je to něco, co může snížit stres u starších osob.

Jak se vyrovnat s tím, že je můj test pozitivní?

Je nutné si uvědomit, že nenesete odpovědnost, za to, že jste onemocněli a  ani nezodpovídáte za to, jak na vás ostatní lidi reagují. Pokud dodržujete domácí karanténu, hygienické zásady, tak je to v pořádku a to je ta věc, která je důležitá.

Pokud vás přepadne silnější úzkost, zkuste tzv. trojúhelníkové dýchání: začněte volným výdechem, poté následuje pomalý nádech nosem (při kterém v duchu počítáte od 1 do 4), zadržení dechu (stejné počítání), pomalý výdech ústy (stejné počítání). Tento postup několikrát opakujte.

Na koho se můžete obrátit?

V případě vážnějších psychických problémů nebo pokud se cítíte svými pocity zavaleni, promluvte si se zdravotníkem nebo poradcem. Sestavte si plán, kam jít a jak vyhledat pomoc v oblasti tělesného a duševního zdraví, pokud ji budete potřebovat. Můžete se obrátit na dostupnou psychologickou pomoc na bezplatné lince 1212, která byla zavedena v souvislosti s šířením nového koronaviru. Vytočte 1212 a dle hlasového rozcestníku vyberte volbu psychologické pomoci pod příslušným číslem.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.