Technické lyceum v Ostrově pomáhá zrakově postiženým

Se zrakově postiženými se setkávám díky svému nevidomému tchánovi již dlouho. S ostrovskými středními školami a jejich pedagogy mám osobní vazby z dob studií svých i mých dětí.

Když jsem se dozvěděl, že střední průmyslová škola disponuje 3D tiskárnou, okamžitě mě napadlo, že je to příležitost, jak se mohou studenti naučit používat nové technologie a přitom vytvořit něco smysluplného.

Shodou okolností v té době Tyflocentrum Karlovy Vary o.p.s. (služby pro nevidomé a slabozraké), kterému dříve můj tchán dlouhá léta řediteloval a po něm to převzala jeho dcera a má žena, rozjelo projekt, který, mimo jiné, hledal cestu, jak zrakově handicapovaným dát do ruky hmatovou variantu fotografií, které vyfotili klienti Tyflocentra.

Slovo dalo slovo a prvním krokem jsou 3D tisky vlajek států, na kterých jsou barvy převedeny do různých grafických obrazů. Jejich výtvor už prošel i prvním testem nevidomých z Chebu, kteří v rámci aktivit organizovaných Tyflocentrem přijeli na návštěvu Ostrova.

Za spolupráci patří díky především pedagogům SPŠ Ostrov paní Kaprové, panu Sachlovi a jejich žákyni Lence Grünwaldové, která je jednou z posledních žákyní oboru technické lyceum, jež byl krajskými radními vyměněn za obor veřejno – správní. I oni přišli s dalšími variantami možného využití moderního hmatového tisku k užitku zrakově postiženým o kterých vás v budoucnu budeme informovat.

Autor: Miloslav Liška
 

Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.