Karlovy Vary mohou získat titul Historické město roku 2019. 

Vítězství v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, kterou od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR, znamená pro Karlovy Vary postup do celostátního kola a šanci získat titul Historické město roku 2019.

Vítěz bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2020.

Hodnotící komise ocenila koncepční přístup Karlových Varů k naplňování programu regenerace. V loňském roce město například zpřístupnilo veřejnosti po náročné rekonstrukci Goethovu vyhlídku, která patřila v minulých letech k nejvíce zchátralým objektům města Karlovy Vary. Brzy se na své místo nedaleko Alžbětiných lázní se vrátí barokní socha sv. Jana Nepomuckého, jejíž restaurování město dokončilo v roce 2019. Řada budov v městské památkové rezervaci se navíc v loňském roce dočkala nových fasád.Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Tento program byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS-ČMS). Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Zdroj: Národní památkový ústav – pracoviště Loket


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.