Ostrovská průmyslovka – další Pyrrhovo vítězství krajského školství

Střední průmyslová škola v Ostrově uhájila obor, který zde byl otevřen před dvěma lety, respektive se přestěhoval z jiné školy a hrozilo, že bude zrušen. Chtělo by se říci:“Hurá!“

Kdo je alespoň trochu obeznámen s vývojem oborů na ostrovské průmyslovce, ví své. Jde totiž o obor:„Veřejno správní“. Lepší by bylo označení oboru: “Úřednicko byrokratický.“ Asi se toto označení nebude líbit studentům a jejich rodičům, ale víc než existence tohoto oboru, jako takového, je na zamyšlenou, proč se objevil na technické škole a navíc, proč na této škole nahradil obor „Technické lyceum“? Studenti technického lycea byli elitními studenty školy s vysokým podílem žákyň a s velmi dobrou úspěšností v dalším studiu i uplatněním na trhu práce. I díky tomuto oboru se podařilo navázat velice úzkou spolupráci s Vysokým učením technickým v Praze.

Bohužel, podobné oborové experimenty, které nedávají rozumnému člověku smysl, probíhají v celém našem kraji minimálně dvě volební období na různých typech škol. Své o tom ví například ředitelé gymnázií.

Od současného vedení kraje se toho nedočkáme a pokud s nějakým řešením půjdou do voleb, lze velmi úspěšně pochybovat o tom, že to budou myslet vážně. To by se neděly výše uvedené podivnosti.

Snad přijde někdo nový, s jasnou představou a odhodláním stabilizovat školství v Karlovarském kraji. Ubude petičních akcí rodičů, ředitelé se budou moci více věnovat zkvalitňování výuky oborů, které na jejich školu patří a nebudou muset obhajovat obory, které tam principiálně nepatří jen proto, aby neměli poloprázdnou školu, protože obory, jež tam patří jim politici zruší.

A otázka na závěr. Opravdu potřebujeme z krajských peněz financovat specializované obory, které jsou ve své podstatě vytvořené s cílem vychovávat nové a nové úředníky, když takovéto absolventy již roky úspěšně produkují některé soukromé školy, nebo například gymnázia?

Autor: Miloslav Liška


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.