Jednání, nebo tragikomedie?

Přemýšlíte, na co se podívat v televizi, ale aktuální nabídka vás neuspokojuje? Pak si stačí zapnout v úterý 18. února od 15 hodin počítač a zhlédnout jednání mariánskolázeňského zastupitelstva. Poté jistě vezmete zavděk i těmi nejbrakovějšími bijáky. Asi nebudete chtít uvěřit, že se tahle tragikomedie děje za peníze daňových poplatníků.

Přesvědčit se o tom mohli už diváci předešlých jednání.

Například to prosincové se neslo v duchu hlasování o rozpočtu na rok 2020. Nuda? Ne v Mariánských Lázních. Někteří Zastupitelé měli co říct a tak to také řekli. Ale někteří neměli co říct, i přes to se ale rádi chopili slova. Příkladem může být Zastupitel Nosek. Ten perlil takto: „Teď si musím něco vymyslet, protože všechno již bylo řečeno, takže bych se nemusel hlásit…. “ Jenže se přihlásil a mluvil. Svou duchaplnou řeč uzavřel slovy: „To je tak asi, co jsem si teďko rychle vymyslel“. Jednou byl zkrátka zvolený, tak mluvil, aby mluvil.

Pan Nosek měl bohužel následovníky. Stěžejním materiálem byl pochopitelně rozpočet, který obvykle ve městech předkládá starosta. Možná má Zastupitel Pelc finance v gesci, ale starosta Kalina u projednávání rozpočtu jen sekundoval. Pro vysokoškoláku by předložení rozpočtu a jeho argumentace neměla být problémem.

Ještě k rozpočtu, Starosta Kalina zmínil, že k němu měl dva lehké příspěvky a že jeden mu místostarosta Pelc vyřídil (i přes to je oba zopakoval ….no rozmáhá se nám tu ten nešvar. ) a všechny Zastupitele informoval, že v rámci běžného rozpočtu je možné že dojde k drobné úpravě v průběhu příštího roku. konec citace……. Změna by se měla týkat financování krajské destinační agentury – dodnes není jasné, zda tam chceme být nebo ne. Pokud tam budeme chtít být, tak to bude nutné stejně odhlasovat. Pan starosta asi netuší, že rozpočet nezmění, maximálně může žádat rozpočtové opatření. Hlavní je se přece nějak vyjádřit na mikrofon a na kamery.

Většina Zastupitelů se shodla, že je ten rozpočet vlastně jen tak na oko. Všichni totiž očekávají, že si nejpozději v polovině roku přijde s nataženou dlaní pro peníze většina příspěvkových organizací a městských firem. Zastupitel Chval jako předseda finančního výboru jemně (přece jen je koaliční partner) upozornil na to, že městu i nadále vzniká dluh na infrastruktuře, veřejném osvětlení a veřejné zeleni. Jakoby současné vedení Mariánek chtělo říct: tráva a stromy rostou samy, tak proč je upravovat a starat se o ně. A že si ničíte auta na místních silnicích? Jezděte na kole.

Opravdu nešťastné bylo srovnávání komunitního centra Domeček s Centrem denních služeb, které zajišťuje služby pro nemocné a postižené občany. Navíc Domeček bude mít tentokrát asi smůlu, protože peníze ve výši 17.000 ze svého starostovského fondu slíbil Starosta Kalina v závěru projednávání bodu klubu důchodců. Uvidíme, zda svůj veřejný příslib dodrží.

http://localhost/karlovarky.cz/marianske-lazne-pirati-zazdili-verejne-zachody/

Zastupitel Hurajčík si stěžoval na to, že v dopravě je neudržitelná situace. A že by s tím město – i vzhledem k nákupu nových trolejbusů – mělo něco dělat. Pro letošní roka si Dopravní podnik zažádal o 17 milionů.  Zároveň zmínil, že některé kulturní akce si zatím nezaslouží svoji položku v rozpočtu. Fond kultury, který si rozebrala pirátská parta, totiž neoplývá prostředky, a tak se kulturní akce vkládají přímo do rozpočtu. Nejdou potom přes komisi a nečerpají peníze z fondu kultury. Je to opět takové drancování rozpočtu po pirátsku.

Z projednávání rozpočtu snad už stojí za zmínku pouze přetahování se Zastupitele Noska a Zastupitele Miklušáka o to, kdo dále dočůrá – díky bohu ne doslova. Ale pánové se přeli o to, kdo vícekrát projednával rozpočet. Zastupitel Nosek 20 x, Zastupitel Miklušák 34 x. Je opravdu na zvážení, zda by se měli oba pánové, vzhledem k současnému stavu města, s takovými rekordy chlubit.

Trolejbusy se na stůl Zastupitelům dostaly ještě jednou, a to v podobě ručení za poskytnutí úvěru dopraváku na nákup těchto trolejbusů. Smlouvu, která řeší záležitost za 120 milionů, dostali Zastupitelé na stůl na začátku jednání. Není tedy divu, že Zastupitel Hurajčík suše konstatoval: „Usnesení na stůl za více jak 120 milionů, je hrozný.“ V následující diskuzi podotkl předseda finančního výboru Chval, že názory výboru stejně nikdo neposlouchá a dodal: „Promiňte, střílím do vlastních řad (myšleno asi koaličních), ale já si s tímhle neumím poradit.“

Místostarosta Pelc konstatoval, že finální verze přišla na stůl dopoledne před konáním zastupitelstva. No nezbývá než podotknout, že takové praktiky byly v módě kdysi. V době, o kterou současné vedení města kritizovalo ve slavné kampani pod heslem Pusťte nás na ně.

Pobavil i jednatel dopravní společnosti Nedvěd, který sdělil: „My jsme ochotni podepsat jakoukoliv smlouvu, jak s těmi trolejbusy nakládat.“ Za garanci na více jak 120 milionů – proč ne? To se dá pochopit. Jednatel společnosti potom ještě zmínil zajímavou skutečnost. Společnost si musela vzít leasing na nákup autobusů, ale město přijalo koncepci elektromobility – tedy ideálně trolejbusy. Ono je tedy evidentně úplně jedno, v čem se budeme v Mariánkách přepravovat. Hlavní je, aby byli všichni spokojeni. A také to svědčí o opravdu kvalitní dlouhodobé koncepci vedení města.

Autor: Vladimír Majer


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.