Sliby chyby. Byty od Pirátů asi nebudou

Mariánskolázeňští Piráti získali voliče v komunálních volbách 2018 svým volebním programem, ve kterém mimo jiné slibovali opravu budovy Taorminy. Pokud by se našel vhodný dotační titul, chtělo zde město stavět startovací byty. Dotační titul byl vypsán, ale město se k opravě objektu nemá.

Opravu Taorminy si zřejmě dali Piráti do programu hlavně z toho důvodu, že je hotová projektová dokumentace. Tu zadal vypracovat v roce 2017 tehdejší starosta Petr Třešňák za 1,6 milionu. Proč to tedy nevyužít v kampani, že? Bylo by to v pořádku, pokud by nepokulhávala realizace. V roce 2017 Zastupitelstvo odhlasovalo vypracování zmiňované projektové dokumentace za 1,6 milionu korun – zda byla dokončena, nebo ne, není z veřejně dostupných zdrojů jasné. Jenže právě tato dokumentace by měla být podkladem pro žádost na čerpání peněz.

Když Vláda v dubnu 2019 vydala nařízení k otevření dotační kapitoly na výstavbu, nákup a rekonstrukci malometrážních bytů, očekávalo se, že dle hesla: štěstí přeje připraveným, vytáhne kompetentní úředník za šuplíku připravenou projektovou dokumentaci, vyplní formulář a město požádá o peníze. A jde od státu o výhodnou nabídku. Pokud město opraví deset bytů, musí vyčlenit dva jako 2 sociální byty a 1 jako takzvaný dostupný byt. To znamená, že minimálně 7 bytů z 10 by bylo možné využít jako pobídku pro potenciální učitele, hasiče, strážníky, atd. Je to snad pro vedení města moc práce za málo muziky? Jak jinak si vysvětlit, že se představitelé města rozhodli o dotaci nežádat?! Nebo v Mariánkách nepotřebujeme mladé lidi a nechybí nám žádní pracovníci?

Například v Karlových Varech nezahálí. Začali pracovat na rekonstrukci některých svých budov, aby v nich v budoucnu mohly vzniknout nové byty. Právě na bydlení v městských bytech chce karlovarský Magistrát přilákat pracovníky chybějících profesí. Městu chybí strážníci městské policie, řidiči MHD a učitelé na všech stupních škol. Mariánské Lázně se svým rozpočtem a počtem obyvatel nemohou mít stejné ambice, ale právě proto by měli představitelé využít každou možnost sáhnout na některou z dotací…

Autor: Vladimír Majer


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.