Placené hračky v rukách Pirátů aneb je třeba si nejdříve zamést před vlastním prahem

Zpolitizované vedení městských firem vždy budí vášně. Nedávno si nad tímto tématem povzdechl i karlovarský Zastupitel města a Pirát Jindřich Čermák. Jenže Piráti by si nejdříve měli zamést před vlastním prahem.

 

V kritice Piráta Čermáka zaznělo: „Vedení Karlových Varů je stále přesvědčeno, že ta správná stranická knížka je nejlepším předpokladem pro řízení městské firmy. To přináší nejistotu, časté změny a chybějící plány. I v roce 2019 platí, že městské firmy jsou hračky v rukách politiků.“ Kritika je oprávněná. Ale jak to vypadá ve městě, kterému Piráti vládnou? Podívat se můžeme například do Mariánských Lázních, které jsou pirátskou baštou. Město má v šesti dozorčích radách městských společností a společnostech s majetkovou účastí města celkem 15 zástupců. Z těchto 15 zástupců je 6 od Pirátů, 4 jsou od koalice, u třech jmen není jejich vztah k politickému vedení města jasný (ale s ohledem na výše uvedené počty lze předpokládat, že tito lidé prošli důkladným politickým sítem), pouze dva zástupci v dozorčích radách městských společností jsou z opozičních stran.

„Tragédie některých městských firem v Karlových Varech spočívá v tom, že místo je přiděleno na základě politického klíče, bez vize, bez plánu, v podstatě každému, kdo jde kolem. Transparentní výběrové řízení, které by mělo být standardem, je v tomto případě sprosté slovo,“ glosoval ještě Čermák. Jenže Piráti v Mariánských Lázních v praxi ukázali, jak takové „transparentní“ výběrové řízení na posty v dozorčích radách vypadá. A je to taková moderní karlovarská losovačka.

Na webových stránkách Pirátů lze dohledat, jaká vypsali kritéria:

  • Odbornost 40 %
  • Znalost pirátského programu a regiment 20 %
  • Celkový dojem 15 %
  • Reference členů a příznivců Pirátů 15 %
  • Předchozí zkušenosti 10 %

Jak je evidentní, polovinu hodnotících měřítek tvoří naprosto subjektivní kritéria.

Odborník či specialista by se tak na post mohl dostat v případě, že bude náležitě servilní k nějakým Pirátům, kteří pak o něm dodají pozitivní reference. Funkce v dozorčích radách jsou až na výjimky honorované, proč se jich tedy vzdávat, když o ně má zájem tolik lidí se stranickou knížkou. Uvědomil si pan Čermák, že vlastně střílel i do vlastních řad…?

Mariánskolázeňskou koalici tvoří PIRÁTI, ZMĚNA PRO ML, ODS a TOP 09 pod názvem VPL. Dozorčí rady městských společností jsou obsazeny takto:

Dozorčí rada Městská doprava
Petra Vaněk (TOP 09 pod názvem VPL)
Michal Volf (podporovatel PIRÁTI)

Dozorčí rada KIS
Lukáš Jadlovský (PIRÁTI)
Petr Hála (Změna pro ML)
Petr Šustek ??

Dozorčí rada TDS
Andrea Sasková (PIRÁTI)
Oldřich Tobrman (Změna pro ML)
Josef Němec (KSČM)

Dozorčí rada CHEVAK
Kamil Špindler (Změna pro ML)
Josef Pavlovic (PIRÁTI)

Dozorčí rada Parkingcentrum
Martin Kalina (PIRÁTI)
Jaroslav Praizler (podporovatel PIRÁTI)
Jiří Malý ??

Dozorčí rada Městské nemocnice Mariánské Lázně
Vladislav Bláha ????
Jana Roubalová (ANO)

Autor: Vladimír Majer


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.