Balynka začala nový rok v rodinných Karlových Varech

Domovská scéna Divadla Dětí v Karlových Varech Husovka byla dějištěm dalších šesti představení pohádky O Balynce, dobrém štěněti a třídě nízkých kamarádů.

Po tři dny rozveselovaly střed světoznámého lázeňského města pestrobarevné stonožky dětských diváků, které se ve dvojicích spořádaně se vinuly buď vzhůru prudce do kopce kolem romantické budovy Městského divadla, nebo naopak klouzajících dolů od lanovky u monumentálního hotelu Imperiál.

Profesionálně zařízená komorní scéna s kapacitou do stopadesáti diváků je ideálním místem pro konání dětských představení, kdy všechny děti dobře vidí a jsou zároveň dobře vidět z hlediště. Ideální prostředí pro interaktivní divadlo.

Nový člen souboru, scénografička a herečka Lucia Svobodová ze slovenské Bratislavy přijala nabídku na účast pilotním projektu mezinárodního divadla a společně s herci strčila svoji hlavu do oprátky kritiky nekompromisního dětského diváka a vedle něj sedícího vzdělaného a bystrého pedagoga.

Obsah pohádky a jeho provedení byly za deset let prověřeny více jak tisíc třistakrát před plným sálem diváků. Ale hrát pro děti zároveň česky a slovensky? Budou rozumět? A pochopí texty písní? Každé představení znamenalo nejistotu a vyžadovalo rozbor po jeho realizaci, nové přístupy a postupy, změny v dramaturgii, v choreografiích, v textu a jeho vystavění. Úplně se proměnila bezprostřední reflexe představení ze strany dětí a pedagogů. Bylo nutné přebudovat i distribuci pověřovacích materiálů k domácímu pročuchání, zda se třídí.

Ač bylo publikum na realizaci představení připravováno metodickým oddělením, do poslední chvíle nebylo jasno, jak jednotlivá představní dopadnou. Dvě hodiny před prvním představením každý den probíhaly zkoušky a dlouho po představení byl umělecký soubor stále na scéně.

Od úterý 14. ledna do čtvrtka  16. ledna 2020 proběhlo vždy od 8,30 a od 10,00 šest představení pro děti předškolního a nižšího školního věku. Šestkrát plno. Šestkrát slovensko-česká interakce před představením na forbíně divadelní scény. Šestkrát hlasité halalí na konci představení, potlesk a pozitivní hodnocení.

Školy na svých stránkách uveřejňují zážitky a fotografie z navštíveného představení. Díky zadavateli kampaně na třídění odpadů neziskové společnosti EKO-KOM se zrodila první vícejazyčná větev Mezinárodního hudebního divadla dětí, ta Slovensko-česká. V letošním roce se odehraje podle zadání více jak 140 představení v Čechách a nejméně 10 na Slovensku. 

Po odehrání posledního představení se rozbouraná scéna se vydala na podvečerní stavění do krásně zrekonstruovaného kulturního stánku v příhraničních Kraslicích, kde jsou již na česko-slovenské provedení pohádky natěšené děti ve dvou představeních v pátek 17. ledna 2020. Obě zcela zaplněna. Naděje na probuzení zájmu o mezilidskou vzájemnost se rodí.

Zdroj: tisková zpráva z divadelních představení pro děti „O Balynce“ v Karlových Varech.


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.