500 let tolaru v Jáchymově

Muzeum Královská mincovna Jáchymov – Od českého tolaru ke světovému dolaru

Výstava od 11.01.2020 do 29.03.2020 – Vernisáž 11. ledna v 15 hodin.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Na počátku byla ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Výstava je panelová s využitím fotografií a s nalepenými galvanoplastickými kopiemi mincí, tím jí nechybí půvab trojrozměrných exponátů.

Jáchymovský tolar, stříbrná mince, která dala jméno dnešní nejznámější měně na světě, se začala oficiálně razit před 500 lety. Muzeum Karlovy Vary Královská mincovna v Jáchymově, pobočka karlovarského muzea připravilo pro návštěvníky i odbornou veřejnost na tento víkend bohatý třídenní program.

Královská mincovna v Jáchymově, pobočka karlovarského muzea, připomene slavné výročí doslova nabitým programem.

Na pátek 10. ledna je naplánováno v 17 hodin slavnostní zahájení oslav a poté koncert komorního pěveckého sboru Rosa Coelia a vystoupení Pouličního divadla Viktora Braunreitera. V sobotu v 15 hodin bude zahájena nová výstava, která přibližuje vznik a vývoj tolarových měn v Evropě v 16. století. Těšit se můžete i na přednášku jejího autora. Profesor Petr Vorel, historik, numismatik a děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice, přiblíží nejenom evropský kontext vzniku jáchymovských tolarů na základě nejnovějších výzkumů, ale také pohovoří o úloze tolarových mincí v celosvětovém obchodě s drahými kovy v raném novověku a způsobu transferu této měnové jednotky na americký kontinent. Výstava nazvaná „Od českého tolaru ke světovému dolaru“ potrvá do 29. března. Nedělní program pak bude pokračovat od 14 hodin vědeckou konferencí.

Zdroj: Muzeum Karlovy Vary a Informační portál Karlovarského kraje


Historie Jáchymovského tolaru

Vzorem jáchymovského tolaru byla saská mince, ražená v letech 1492-1525 ve Zwickau a Schneebergu, zvaná podle čepic vyobrazených panovníků německy Klappmützentaler. Jáchymovský tolar jí odpovídal jak svojí váhou, tak ryzostí. Na rozdíl od ní však byly jáchymovské tolary opatřeny letopočty: 1520, 1525, 1526, 1527 a 1528. Tyto mince vážily 29,23 g při obsahu 27,41 g čistého stříbra.

Ražba jáchymovského tolaru byla zahájena z podnětu rodu Šliků, kteří kontrolovali těžbu stříbra v Jáchymově. Do té doby stříbro vyváželi do Norimberka; uvědomovali si však, že ražbou mincí dosáhnou většího zisku.

Ražbu Šlikům oficiálně povolil český zemský sněm svým rozhodnutím z 9. ledna 1520. Ten jim povolil razit „větší groše v hodnotě rýnských zlatých, jejich polovin a čtvrtin“. Mince byly raženy v jáchymovské královské mincovně.  Podle zpráv z několika zdrojů, však byly tolary raženy již roku 1519. Před vydáním úředního svolení vznikaly zřejmě ve sklepech šlikovského hrádku jihozápadně od Jáchymova.

Kromě běžných tolarů byly raženy mince v hodnotě čtvrt nebo půl tolaru, avšak pouze výjimečně. Roku 1520 byly vzácně raženy dvou -, tří – a čtyřtolary.

Od roku 1526 byly jáchymovské tolary raženy v další mincovně, která se nacházela pravděpodobně v Horním Slavkově. Lze odhadnout, že celkem bylo vyraženo asi 1,3 miliónu jáchymovských tolarů. Ražba byla zastavena na jaře roku 1528 z příkazu císaře Ferdinanda I.

Od jména jáchymovského tolaru se později odvozovaly názvy dalších mincí a měn – tolary a dolary. (Např. ještě v německém originále děl Karla Maye se vyskytuje označení amerického dolaru německým výrazem Taler.)

Zdroj: Wikipedie.org


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.