Sokolovsko – Rozsáhlé úvěrové podvody

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Sokolově zahájili trestní stíhání patnácti osob, které obvinili ze spáchání zločinu úvěrového podvodu.

Šestačtyřicetiletou ženu ze Sokolovska, která měla být organizátorem úvěrových podvodů, navíc kriminalisté obvinili ještě ze spáchání zločinu podílnictví. Jako pomocník byla obviněna třiačtyřicetiletá žena ze Sokolovska, která jí měla s uzavíráním úvěrů pomáhat.

Od března roku 2013 do října roku 2014 měla šestačtyřicetiletá žena třinácti žadatelům o úvěr ze stavebního spoření, kteří nesplňovali svými nízkými příjmy podmínky pro poskytnutí úvěru, zařídit, aby finanční prostředky nakonec dostali. Žena totiž měla zajistit listiny s nepravdivými údaji o výši příjmu jednotlivých žadatelů, a to od zaměstnavatelů, u kterých osoby vůbec nepracovaly. Žadatelé měli poté uzavřít smlouvu o poskytnutí meziúvěru a úvěru ze stavebního spoření s třiačtyřicetiletou ženou, která zastupovala finanční společnost. Všichni tak měli učinit i přesto, že věděli, že v žádosti jsou uvedeny nepravdivé údaje, na základě kterých jim budou finanční prostředky poskytnuty. Ty měly poté použít na koupi bytových jednotek, rodinných domů či rekonstrukci objektů určených k bydlení.

Už při uzavírání úvěrů si ale osoby byly vědomi toho, že část peněz použijí v rozporu s uzavřenou smlouvou. Šestačtyřicetileté ženě měli totiž dát část úvěrových finančních prostředků jako odměnu za vyřízení půjčky. Výši odměny si žena navíc zajišťovala sama tak, že k žádostem vyhotovovala nepravdivé kupní smlouvy, ve kterých navyšovala skutečnou cenu nemovitosti či hodnotu rekonstrukce. Účelové vynaložení následně dokladovala nepravými fakturami za provedení práce, které buď vůbec neproběhly nebo neproběhly v deklarovaném rozsahu.

Tímto jednáním všech patnácti osob byla finanční společnosti způsobena škoda téměř 18,5 milionu korun.

Všem obviněným osobám hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na osm let.

Zdroj: Policie ČR / nprap. Jakub Kopřiva


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.