Karlovy Vary – program Galerie Drahomíra na leden 2020

MICHAL ŠPORA – OBRAZY A SOCHY

7. 1. – 29. 2. 2020

Gró tvorby karlovarského autora Michala Špory, člena Karlovarské oblasti Unie výtvarných umělců, tvoří užitková keramika. Věnuje se ale též zpracování porcelánu a malbě. V Galerii Drahomíra představuje své obrazy a keramické hlavy.

K výstavě říká:

Výstava nechce nikoho poučovat, ani upozorňovat na nějaké společenské problémy. Není v ní ani koncept, kdy umělec sděluje cosi důležitého a ten apel je tak zásadní, že to může pochopit jenom hrstka vyvolených. Bývá to hloupé, to ale nikomu nevadí. Není ani interaktivní, ani kreativní a já doufám, že není ani kontroverzní. Jsou to jenom obrazy krajin. Vše, co jsem namaloval, jsem viděl a na všech místech jsem byl. Je to můj pocit z krajiny, ve které jsem se toulal. Plátno a barva. Keramické hlavy jsou portréty bez podoby. Je to podobenství o nás, možná blbé, ale moje. Vše ostatní je na divákovi.“

Vernisáž se koná 7. ledna v 17 hodin.

POEZIE & JAZZ: Charles Baudelaire – Čas je hráč

16. 1., 18:00 hodin

V pokračování cyklu uvedou Poetická skupina Drahomíra a skupina Jazz Apetit básně prvního z řady tzv. prokletých básníků Charlese Baudelaira (1821–1867). Hlavním znakem poezie prokletých básníků bylo hledat krásu v ošklivosti, psát i o dosud tabuizovaných tématech. Baudelaire ve své poezii odhaloval milostná a společenská zklamání, provokoval svojí otevřeností. V jeho díle je spojena láska a pohrdání, krása a zlo, touha po životě atd. Jeho dílo ovlivnilo moderní poezii, za jejíž klíčové dílo je považována jeho sbírka Květy zla.

Výbor z díla Čas je hráč vydalo v roce 1986 nakladatelství Český spisovatel v edici Klub přátel poezie. Verše a básně v próze vybral, uspořádal a doplnil doprovodnými citacemi Vladimír Mikeš. Baudelairovy básně přeložili Karel Čapek, Jaroslav Fořt, Jaroslav Goll, Vladimír Holan, František Hrubín, Svatopluk Kadlec, Vladimír Mikeš, Vítězslav Nezval, Jiří Pelán a Ivan Slavík.

  • Galerie Drahomíra
  • Vítězná 50, 360 09 Karlovy Vary
  • TEL. 353 222 963,
  • WEB: http://www.kinodrahomira.cz
  • Otevřeno: po – ne 14 – 20 hodin
  • Vstup dobrovolný

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.