Jak se (ne)starali o město

Karlovy Vary – Když po loňských volbách předával bývalý primátor Kulhánek (KOA) „klíče“ od radnice paní primátorce Pfeffer Ferklové, holedbal se slovy, jak ji předává město v mašličkách, jak vše funguje, jak je vše zabezpečené, jak návrh rozpočtu je perfektní, bez chyb.

Pro neznalé to byla slova plná kolegiality, upřímnosti, perfektního stavu města a jeho infrastruktury, zabezpečeného financování, skvělé spolupráce. Pro občana Karlových Varů alespoň trochu znalého a vnímavého to však byla slova přinejmenším zvláštní, neupřímná, snad i prázdná. Kdo by si nevšiml, jak se za 8 let město nerozvíjelo, jak usnulo na růžích, jak se nedočkalo žádného rozvoje. Co více, když se nové vedení města podívalo do rozpočtu a rozpočtového výhledu, vidělo, jak špatně vypadá stav financí a plánovaný rozvoj města v blízké budoucnosti.

Pamětníkům se tak v tomto světle jeví až drzé, co pan primátor před 9 lety se svým týmem prezentoval, a to opakovaně, ke stavu městské kasy a budoucím investičním akcím. Tehdy bylo prezentováno, jak je kasa prázdná, ačkoliv město mělo na účtech rekordních 750 milionů, a jak nejsou připraveny žádné investiční projekty.

Jaký je stav dnes?

Kdyby byla použita slova a srovnání pana exprimátora, muselo by se říci, že stav městské kasy byl při předávce v dezolátním stavu, snad již po smrti. Na účtech zbylo pár drobných milionů, rozpočtový výhled v troskách, kdy město veškeré příjmy utrácí za běžné výdaje a na investice již nezbývá. O tom, že dluh na infrastruktuře za 8 let narostl do astronomických výšin, se dnes a denně přesvědčují obyvatelé i návštěvníci Karlových Varů. Stav mostů (Dvorského, Chebského i Ostrovského) je ve velmi špatném stavu a jejich oprava bude stát více než půl miliardy, stav opěrných zdí také není růžová, komunikace a chodníky žádná sláva.

Je jistě chválihodné, že mnoho finančních prostředků plyne na podporu sportu, sociálních služeb, kultury, dopravní obslužnosti ad. Do budoucna se však bude muset s financemi, a to i proto, že se s nimi hospodařilo v předchozích 8 letech velmi neopatrně, šetřit a velmi důkladně rozmýšlet, za co se utratí a kam se budou investovat. Aby se nestalo, že polovina obyvatel Karlových Varů bude mít své vyžití, druhá zase jiné, ale potkávat se nebudou moci, neb komunikace a mosty budou v kritickém stavu a na jejich opravu nezbydou peníze.

Autor: Josef Bartoň


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce: Karlovarky 


 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.