Násilí mladistvých, nelegální pobyt cizinců i hrozba propouštění. Nejenom o těchto tématech jsme si povídali s Petrem Kráglem, zástupcem velitele MP v Sokolově

ROZHOVOR – „Pokud dojde k napadení učitele ve třídě během výuky, tak je to věc okamžiku a útoku nelze prakticky zabránit. V každém případě, ale nemůže MP, PČR, škola a ani např. OSPOD ( Orgán sociálně – právní ochrany dětí ) suplovat a nahradit výchovu v rodině. Fungující rodina je základ všeho“. Říká mimo jiné v našem rozhovoru zástupce velitele Městské policie v Sokolově Bc.Petr Krágl MBA. 

1) Až tisíc lidí by mohlo během dvou let přijít o práci ve firmě Sokolovská uhelná. Důvodem je útlum těžby. Jaký dopad může mít hromadné propouštění na region. 

Pokud se na transformaci těžebních oblastí v ČR nebude podílet stát a Evropská unie, může mít hromadné propouštění velmi negativní dopad na celý region. Je zapotřebí aby se jednalo o řízený proces, který by měl tzv. „co nejméně bolet“. Bude se to týkat stovek osob, které mají rodiny, hypotéky atd. a proto je velmi nutné, aby tito lidé našli nové uplatnění a plynule se zařadili do pracovního procesu. Určitě se spousty z nich bude týkat rekvalifikace atd. a zde bude hrát jistě významnou roli Úřad práce. Pokud stát podporuje lidi, kteří nikdy nepracovali, nepracují a pracovat nechtějí, tak je nyní jeho povinností pomoci těm, kterých se bude týkat transformace a hromadné propouštění. Jedná se přece o naše občany, kolegy, sousedy a mnohdy i kamarády, kteří poctivě pracovali a odváděli daně a proto je potřeba se o ně důstojně postarat. Osobně si myslím, že se tato transformace nakonec zvládne bez větších problémů. Také věřím, že propouštění nebude mít vliv na nárůst kriminality v regionu. Od roku 1995 pracuji v bezpečnostních složkách a tak na tomto negativu vidím teoreticky určité pozitivum a tím je to, že by někteří mohli najít uplatnění u bezpečnostních složek které mají dlouhodobý podstav.

2) Pracujete jako městský strážník. V nedávné době žák sedmé třídy fyzicky napadl učitele kraslické základní školy. Ten následně skončil v nemocnici a kantoři se bojí učit. Podle učitelů nenese vinu škola, ale pracovníci sociálního odboru. Jaký názor na to máte vy a jaké máte zkušenosti s kriminalitou dětí a mládeže obecně? Narůstá nebo je na ústupu?

Ano, pracuji jako zástupce velitele Městské policie Sokolov, kde se věnuji zejména prevenci krimimality. Prevence znamená „předcházení“ což je ale široký pojem. V tomto případě je myšleno předcházení zločinu. My se jako Městská policie podílíme na spoustě projektech prevence kriminality. Mimo jiné také realizujeme přednášky pro základní školy, kde se snažíme na děti působit v několika směrech. V našich školách funguje tzv. „dohledová služba“, kdy jsou tito pracovníci vybaveni telefonem s tísňovým tlačítkem po jehož stisknutí je na místo okamžitě přivolána hlídka MP. Pokud ale dojde k napadení učitele ve třídě během výuky, tak je to věc okamžiku a útoku nelze prakticky zabránit. V každém případě, ale nemůže MP, PČR, škola a ani např. OSPOD ( Orgán sociálně – právní ochrany dětí ) suplovat a nahradit výchovu v rodině. Fungující rodina je základ všeho. Doba je dnes ale taková, že spousty rodin nefunguje, lidé se rozvádějí a toto vše má velmi negativní dopad na děti a jejich následnou výchovu. K uvedenému případu nemám žádné podrobné informace a tak se nemohu konkrétně vyjádřit. Je to smutný případ, ale bohužel není ojedinělý. Školy nechtějí problémové žáky. Mnohdy je to ale začarovaný kruh. Kriminalita dětí a mládeže dle mého názoru narůstá. Také si myslím, že např. inkluze ve školství není výhra v loterii.

3) Na Karlovarsku proběhla policejní akce zaměřená na nelegální pobyt cizinců. V jednom výrobním závodě na Chebsku policisté zadrželi 26 cizinců s padělanými doklady. Ve firmě pracovali bez příslušného oprávnění k zaměstnání. Dá se tomuto nějak předcházet ? 

Určitě se tomuto nešvaru předcházet dá a to především častými a důkladnými kontrolami na místech, kde cizinci pracují a také na místech, kde jsou ubytováni. Toto je jeden způsob. Druhý a podstatně složitější je odhalovat místa, kde k padělání dokladů dochází. Jedná se o organizované skupiny osob do jejichž struktury proniknout je mnohdy velmi složité. Sám jsem kdysi pracoval jako komisař Služby kriminální policie a vyšetřování na problematice extremismu a násilné tr. činnosti, tak vím, že se za odhalením těchto organizovaných skupin pachatelů skrývá náročná mravenčí práce několika složek PČR..

4) Je známo, že děti dnes vedou velmi nezdravý styl života. Většina z nich po příchodu ze školy, kde tráví hodiny času ve vyučovací lavici, usedne k počítači a například sportu a jiným pohybovým aktivitám se téměř nevěnují. Kvůli tomu mají zdravotní problémy, a to především v oblastech zad a začínají se jim již v mládí hrbit záda. Mají nadváhu a jsou obézní. Jak by měla na tento neblahý fakt reagovat škola, odborná veřejnost a především rodiče? 

Opět jsme u toho jako v jedné z předchozích otázek. Je to rodina u které vše začíná. Děti je potřeba vést k pohybovým aktivitám a striktně omezit několikahodinové vysedávání u internetu, brouzdání na sociálních sítích, nebo hraní her. Ano. Dnešní doba je jiná než tomu bylo kdysi, ale to neznamená, že již není časový prostor pro pohybové aktivity. My jsme neměli internet a sociální sítě, takže to bylo o běhání, jízdě na kole, fotbalu atd. A ve škole bylo spousta hodin povinné tělesné přípravy. A hlavně to tenkrát nebylo o hamburgerech, Coca colách atd. Co s tím ? Namotivovat společnost, rodiče a hlavně děti k tomu aby byl pro ně zdravý životní styl a pohyb radostí a nebo jakousi drogou bez které se nedá žít. Musí pochopit, že to dělají hlavně pro sebe. Myslím si, že se situace pomalu lepší. Spousty mladých nyní ve větší míře běhá, bruslí, jezdí na kolech a hlavně navštěvují fitness centra. Já také stále aktivně sportuji a stejně tak i moje 18 letá dcera, která se sportu věnuje 5 x týdně. Uzavřel bych to asi takto: „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody“…… 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.