Pirátský tah na kulturní branku 

Mariánské Lázně se v posledních letech proslavily jako první město, v jehož čele stanuli Piráti. První volební období proběhlo bez problémů – možná i proto, že své nezkušené kolegy kontrolovali koaliční partneři z ANO. Po posledních komunálních volbách se ale situace změnila a občané mohou stále častěji narážet na to, že ona transparentnost, kterou Piráti tolik prosazují, se jim vlastně v praxi až tak nehodí.

Dalším z řady takových případů je například čerpání financí z fondu kultury. Ty začaly nově z velké části mířit na akce, které pořádají právě lidé z pirátské strany.

Fond kultury Mariánských Lázní má obvykle k dispozici částku lehce převyšující milion korun. To není mnoho. Navíc se na místních na kulturních akcích rádi zviditelňují členové nejužšího vedení města a snaží se tak za městské peníze sbírat body u voličů. Aby toho nebylo málo, skoro celou šestinu rozpočtu pro letošní rok získali „pirátští“ manželé Saskovi. Získat tak vysokou sumu se pravděpodobně nikomu jinému ani historicky nepodařilo. Než se podíváme na to, na co finance získali, bylo by dobré podotknout, že rozdělení peněz posuzovala komise, ve které ještě ke všemu Zastupitel Martin Sasko seděl. Na své místo v komisi rezignoval až ve chvíli, kdy byly finance rozdělené. Člověk nemusí mít doktorát z politologie, aby si vzpomněl, že přesně kvůli takovým praktikám skončila spousta politických dinosaurů.

Na co tedy tento dotačně úspěšný manželský pár peníze získal?

Pirátský Zastupitel Sasko ve své žádosti uvedl, že uspořádá 10 akcí Boulevard of music s odhadovanou návštěvností 2 – 3.000 diváků za celkem 100.000 Kč. Komise mu přidělila “jen” 80.000 Kč. Krácení požadované částky je běžnou praxí ve všech městech a většinou se počítá s tím, že si zbytek pořadatelé zajistí za pomoci sponzorů. Náš Zastupitel na to ale šel šalamounsky a snížil počet pořádaných akcí na 8. Komisi, jejíž byl Zastupitel součástí, to nevadilo. Je otázkou, jak to zhodnotí voliči. Bude komise stejně tolerantní, až bude posuzovat, zda akce splnily, co pořadatel sliboval?

Na třech odměňovaných funkcích sedí za Piráty manželka Zastupitele Saska paní Andrea Sasková – je předsedkyně Komise Zdravého města, je v Komisi IT a od srpna v Dozorčí Radě TDS. Andrea Sasková získala 80.000 Kč dokonce na jednu akci, a to na Lázeňský Food festival. Její osoba je pak spojená i s akcí MOVOMAL (Moderní, vstřícné a otevřené Mariánské Lázně). Byť dotaci ve výši 45.000 Kč oficiálně získala Tělocvičná jednota Sokol, členkou pořadatelského týmu je opět i Andrea Sasková, což přiznává také na FB stránkách akce. A co ten MOVOMAL vlastně byl? Dalo by se říct, že to byla nová součást SPA RUNu. Proč si letos nechali organizátoři SPA RUNu zajišťovat gastro servis od nově vzniklého MOVOMALu, když to v předchozích letech pořadatelé zvládali sami pod svojí značkou? Vypadá to, jako kdyby bylo snazší získat finance na dvě akce než na jednu. Navíc – co se týká MOVOMALu – je sporné, zda by podobná akce měla finance získat, protože nemusí zcela splňovat podmínky pro získání dotace z fondu kultury. Ty se ale po posledních volbách “transparentně” ohýbají, jak noví pirátští Zastupitelé potřebují…

Autor: Vladimír Majer


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce: Karlovarky.cz


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.