Karlovarský kraj se obává omezení letů mezi ČR a Ruskem

S obavami sleduje vedení Karlovarského kraje informace o aktuální situaci v letecké dopravě mezi Českou republikou a Ruskem.

V současnosti sice bylo původní omezení některých letů pro dopravce z obou zemí do 7. července 2019 zrušeno, nicméně pokud se následně ministerstva dopravy nedomluví, mohlo by to ohrozit i lety z Karlových Varů do Moskvy a zpět, které provozuje POBEDA, nízkonákladová dceřiná společnost Aeroflotu.

Nejprve Ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruska pro České aerolinie na jejich lince mezi Prahou a Soulem. Česká strana to vyhodnotila jako porušení stávajících ujednání, a tak následně omezila práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966. Jednání však mezitím intenzivně pokračovala a dnes ráno ruské ministerstvo dopravy vydalo povolení pro přelety Českých aerolinií s platností do 7. července. Totéž platí rovněž z české strany pro ruské dopravce. „Okamžitě, jakmile jsme obdrželi informaci, že by se rušení letů mělo týkat i společnosti POBEDA, která provozuje lety mezi Moskvou a Karlovými Vary, jsem vstoupila v jednání s ministrem dopravy a zároveň jsem apelovala na premiéra, aby se situace urychleně vyřešila a nedoplácela na to regionální letiště. V současnosti se jedná o klíčové spojení z karlovarského letiště do Moskvy a zpět a výpadek by způsobil závažné problémy v hospodaření letiště. Byli bychom velmi neradi, aby se problémy přenesly  i na cestující, kteří nyní linku v hojném počtu a s oblibou využívají,“  zdůraznila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Stav se nyní řeší jak s ruskou stranou, tak i s leteckými dopravci. „Podle našich informací jsou povoleny všechny lety POBEDY, které jsou naplánovány, tedy ve čtvrtek 4. července a v neděli 7. července. Doufáme, že jednání dopadne dobře. Pokud by se zrušily licence pro POBEDU, znamenalo by to razantní úbytek hostů cestujících do kraje, finanční ztrátu pro letiště i návazné služby. Paritní opatření na úrovni státu by neměla negativně zasahovat do ekonomiky regionálních letišť,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Podle informací Ministerstva dopravy ČR (MD ČR) budou do 7. července obě země aktivně jednat o dosažení dohody. Jak uvedlo MD ČR, snahou české strany není blokovat letecký provoz mezi oběma státy, ale musí hájit oprávněné zájmy svých leteckých dopravců.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.