V Mariánkách bojuje Radnice „intenzivně“ proti suchu

Velká Hleďsebe je obec vzdálená 2 km od centra Mariánských Lázní, dříve byla součástí lázeňského města – dnes je samostatná a dala by se nazvat satelitem města. U této obce je rybník Knížecí, který se stal pro město strategickým pro boj proti suchu. Alespoň dle slov starosty města Kaliny (Piráti).

Ten totiž na na dotaz ve své Facebookové talkshow odpověděl na otázku, jak bojuje město Mariánské Lázně proti suchu, následujícím prohlášením: „…Ano, sucho je celosvětový problém číslo jedna… přeneseně to asi pravda je.

Problém je spíš s tím, aby jsme s tím něco dělali.

Samozřejmě je to i otázka města, ale primární důraz na boj se suchem musí klást samozřejmě Poslanecká sněmovna, respektive Vláda, musím říct, že se to začíná dít, jsou vyhlášeny dotační tituly. Když bych se zaměřil na tu vodu v Mariánských Lázních, my naštěstí jsme region, který v rámci české republiky je tím každoročním suchem postižen také, ale pořád nejméně. Já, když jsem loni sledoval ty výstrahy, tak my jsme byli jako jedna z posledních obcí, která reagovala na úbytek vody tím, že bylo zakázáno čerpat jí například z Ušovického potoka, ale u nás to sucho ještě není tak hrozné. To samozřejmě neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech. Například se chystá projekt odbahnění, a to znamená většího zavodnění Knížecího rybníku. Tam máme dokonce už i dotaci, otázkou je ale teď technické řešení, protože náš původní plán byl odvedení vody, odvedení toho kalu na některé z vedlejších pozemků tak, aby se mohlo to odbahnění dít během toho, když bude rybník napuštěn. Tam je to otázka potom několika málo měsíců, nicméně je pravda že se nám nepodařilo s majiteli okolních pozemků nějakým způsobem dohodnout  Buďto byly ty důvody objektivní na přítomnost biokoridorů, takže se to bahno uskladnit nedalo, anebo obava některých vlastníků ze znehodnocení té půdy. Takže nejspíš to dopadne tak, že budeme muset rybník odbahňovat při vypuštění a tam je problém, že v rámci toho… tam je obava, že se ten projekt z několika měsíců protáhne na několik let… Chystáme se také obnovit tůňku pod tenisovými kurty vedle Viktorky.“

Tak si to shrneme:

  1. Bojujeme proti suchu na rybníku ve 2 km vzdálené lokalitě. Ale dobře, proč ne. I Hleďsebáci jsou naši, když tam jezdí naše trolejbusy – nic ve zlém. Máme dotaci, kterou nemůžeme použít. Tedy ji budeme vracet? Takže nebojujeme, protože jsme se nedomluvili?
  2. Důležitý a podstatný je ten objev, že je s tím třeba něco dělat a že s tím musí něco dělat Poslanecká sněmovna. Máte tam pirátského kolegu od nás z města, pane Starosto, co pro to dělá?

Nyní trochu vážněji:

Reagovat až na úbytek vody je vážně špatná koncepce. Úbytkům vody je přece lepší předcházet a mít koncepci.

  1. Jakou koncepci tedy město Mariánské Lázně v boji se suchem má, pane Starosto?
  2. O kolik dotací má město požádáno?
  3. Nám tu tečou prameny, takže není třeba myslet na budoucnost?

Ani podzemní vody totiž nejsou chráněny před úbytkem a vysycháním. A to, že vodu nevidíme, by nemělo znamenat, že se o ni  nemusíme starat.

Autor: Vladimír Majer

Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce: Karlovarky.cz


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.