Letos se koná 30. ročník Jáchymovského pekla

Ve dne​ch 17. a 18. května se bude už po třicáté konat vzpomínková akce Jáchymovské peklo, která připomene útrapy bývalých politických vězňů pracujících v 50. letech minulého století v dolech v Jáchymově a okolí. Akci pořádá karlovarská pobočka Konfederace politických vězňů.

Vzpomínáme při této příležitosti na těch několik desítek tisíc nevinných obětí bývalého komunistického režimu, které byly často odsouzeny k dlouhým letům odnětí svobody. Část z nich strávila roky otrockou prací při těžbě uranové rudy v nelidských podmínkách jáchymovských lágrů,“ uvedl Lubomír Modrovič za Konfederaci politických vězňů.

Akci zahájí v  pátek 17. května návštěva památníku na hřbitově v Horním Slavkově a pietní akt u Věže smrti v Dolním Žďáru nedaleko Ostrova. V hale věže bude navíc k vidění výstava místní pobočky Konfederace politických vězňů.  V sobotu 18. května začne v 9 hodin mše svatá v jáchymovském kostele a po ní položí osobnosti Karlovarského kraje a naší země věnce u památníku „Brána ke svobodě“. Účastníci akce budou moci navštívit také Štolu č. 1, která připomíná dobové podmínky těžby v uranových dolech, i klášterní areál v Ostrově.

V oblasti Jáchymova a Horního Slavkova bylo v letech 1949 až 1953 zřízeno celkem 18 vězeňských lágrů. Tábory velmi rychle zaplnili vězni, kteří byli nuceni k namáhavé vyčerpávající práci v podzemí. V řadě případů šlo o politické vězně odsouzené ve vykonstruovaných procesech. Takzvanými lágry prošlo téměř 65 tisíc lidí.

Zdroj: Informační portál Karlovarského kraje


Psali jsme dříve: Údolí živé vody a zároveň Pekelné údolí. To je Jáchymov. Proč? Více v článku

http://localhost/karlovarky.cz/udoli-zive-vody-a-zaroven-pekelne-udoli-to-je-jachymov-proc/


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.