Kybernetická šikana v Karlovarském kraji

Děti z karlovarského kraje terčem kybernetické agrese. Zažívá jí téměř každý druhý

Skoro 45 procent mladistvých v Karlovarském kraji uvedlo, že se v posledním roce setkalo s kybernetickou agresí.

Vyplynulo to z průzkumu, který realizuje společnost O2 a Univerzita Palackého v Olomouci. Právě hrozbám, jakými jsou kyberšikana nebo sexting, chce čelit nový vzdělávací program O2 Chytrá škola. Ten učí děti i dospělé, zejména rodiče i učitele, jak se chovat bezpečně online. Pilotního programu se zúčastnilo celkem sedm škol z celé České republiky, mezi nimi i Základní a střední škola Vančurova v Karlových Varech, která je tak nyní v oblasti digitální bezpečnosti vzorem pro ostatní české školy.

Aktuální výzkum zjišťuje rozšíření různých forem kybernetické agrese jako třeba urážení a ponižování prostřednictvím internetu, nabourání do online účtů a profilů, šíření ztrapňující fotografie apod.

S kybernetickou agresí se v Karlovarském kraji setkalo o necelé 4 % více dětí, než je celorepublikový průměr (41 %).

Program O2 Chytrá škola na tyto hrozby reaguje a  přináší nutnou edukaci a podporu škol v této oblasti. Děti jsou dnes obklopeny digitálními technologiemi už od narození, o jejich rizicích však často nevědí – potřebné informace často nezískají od rodičů ani pedagogů. „Webový portál www.O2Chytraskola.cz bude v první fázi reagovat na nejpalčivější problémy, jako jsou bezpečnost online, sexting, kyberšikana, mediální gramotnost nebo správné zabezpečení počítače a mobilu,“ říká Anna Kačabová, ředitelka Nadace O2. Portál, který obsahuje všechny vzdělávací materiály, je zdarma určen všem – dětem, jejich rodičům i učitelům.

ZŠ Vančurova v Karlových Varech jako účastník pilotního projektu

V rámci pilotního projektu se programu účastnila i karlovarská Základní škola a střední škola Vančurova. Zařadila se tak po bok šesti dalších škol z celé České republiky.

V pilotním programu se nám podařilo realizovat celkem čtyři přednášky pro žáky 2. stupně základní školy, dvě pro učitele a jednu pro rodiče. Obecně se dá říct, že všechny dopadly úspěšně – zaregistrovali jsme pozitivní zpětnou vazbu od všech třech skupin, rodiče projevují zájem o další vzdělávání, pedagogové opakovaně zapojují nově získané vědomosti do vyučování. Rozhodně se zlepšila prevence a vnímání našich žáků o možných nebezpečích, které je na síti mohou potkat. V neposlední době vnímáme také zlepšení důvěry mezi pedagogy a žáky,“ uvedla k účasti v pilotním programu Martina Kheilová, ředitelka Základní a střední školy Vančurova v Karlových Varech. 

Webový portál www.o2Chytraskola.cz mohou zájemci, kteří se chtějí dozvědět víc o digitální gramotnosti, navštívit už nyní. Prostřednictvím portálu mohou do 13. května podat online přihlášku všechny základní školy, které se chtějí zapojit do grantového programu. Celková částka vyhrazená na finanční podporu škol je pro nadcházející školní rok 5 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva Nadace O2


 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.