Přednáška – Karlovarská terma a ochrana přírodního dědictví

Duch místa Karlových Varů a věhlas města je po staletí úzce spjat s fenoménem vody, a to nejenom unikátními minerálními prameny, které jsou po staletí klíčovou součástí lázeňské léčby.

Přestože se nejvýznamnější vývěr Vřídlo stal symbolem města a středobodem lázeňské čtvrti Karlových Varů, přírodní fenomén vody také ovlivňuje po tisíciletí jedinečnou geomorfologii a krajinný ráz území a od pozdního středověku určuje i urbanistickou kompozici a architektonický výraz města.

Karlovarská zřídelní struktura je ojedinělým přírodním fenoménem, poskytujícím proplyněnou termální vodu unikátních vlastností. Terma i plynné složky, které ji doprovázejí, poskytují přírodní léčivé prostředky, které využíváme stovky let. Trvalé využívání tohoto zdroje je však podmíněno zkoumáním vzniku, cirkulací a výstupem
k povrchu, resp. změn v jeho režimu a především jeho pečlivou ochranou. Hluboký původ termy s sebou nese riziko opožděné reakce celé struktury na vliv lidských aktivit nejen v lázeňské části města, ale v překvapivě širokém okolí Karlových Varů.

První ze dvou přednášek o minerálních pramenech v Karlových Varech povede pan RNDr. Vylita, odborník na hydrogeologii a inženýrskou geologii, atmogeochemii, balneotechniku. 


RNDr. Tomáš Vylita, Ph.D.:

Přednáška: Karlovarská terma a ochrana přírodního dědictví

24. 4. 2019 v 18 hodin   |   KAM KV°

Vstup je vítán a zdarma.

Zdroj: KAM KV


 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.