BOJ O LETNÍ KINO – JAK SE STŘELIT DO VLASTNÍ NOHY

Po komunálních volbách, které proběhly v říjnu loňského roku, máme již 4 měsíce nové vedení města. Tato nová koalice se zajisté nemusí líbit každému. Na čem se ale většina voličů shodne, výměnu vládnoucí garnitury to chtělo, jak se říká „jako sůl“.

Hnutí KOA s tehdejším primátorem Petrem Kulhánkem přivedlo město skoro až na samý okraj propasti. Proč propasti a skoro? Protože se mu, a to „pán bůh zaplať“ nepodařilo realizovat dva šílené a pro město zcela likvidační projekty.

Prvním z nich byla výstavba Integrovaného dopravního terminálu (IDT) na ulici Horova a Varšavská. A tím druhým rekonstrukce a uzavření smlouvy o provozu Alžbětiných lázní se společností Royal Spa a.s., s firmou, ve které dle rozhodnutí soudu figurovali právoplatně odsouzení lidé, kteří se pokusili nezákonně obohatit na úkor občanů, a to o částku ve výši 2 mld. Kč ( O celém projektu jsme psali zdeSolární baroni chtějí provozovat Alžbětiny lázně )

Jak by to dopadlo, kdyby se tehdejšímu primátorovi Kulhánkovi povedl jeho nápad zrealizovat, ať si každý domyslí sám… Jedno je zcela jisté. Město by zatížil dluhem přesahujícím 582 mil. Kč. Do této sumy ještě není nezapočítán případný dluh za výše zmíněný terminál IDT.

Výstavbu terminálu zastavil tlak veřejnosti. Rekonstrukci Lázní V., a následný zcela pro město nevýhodný pronájem, zastavily nové volby – tedy nové vedení radnice.

Dnes to samé hnutí, tedy KOA pod vedením pana Kulhánka, kritizuje téměř vše. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, navíc u opoziční strany. Ovšem od hnutí KOA a pana Kulhánka, který se chystal zadlužit město na desítky let, to zní jako nechvalně proslulé heslo „Práce osvobozuje!“

Opravdu mají občané uvěřit tomu, že zrušením jednání o rekonstrukci Alžbětiných lázní se současné vedení města dopustilo něčeho špatného? Ne, v tomto případě rozhodně ne, pouze napravilo chybu, které se KOA a Kulhánek dopustil a již stála mnoho milionů.

Tím Kulhánkova kritika, kterou KOA šíří prostřednictvím sociálních sítí nekončí. 

Do vedení města se pustil i kvůli snížení dotací pro Karlovarský symfonický orchestr, které nazval dokonce restrikcí.

Jenže zapomněl dodat, že za jeho osmileté vlády narostly dotace KSO o více než 15 mil. Kč! Tyto peníze pak musely zákonitě někde chybět.

Z tohoto grafu je i pro laika jasné, že tento enormní nárůst dotací musel někdo korigovat. 

Klíčová otázka tedy zní. V jaké černé díře mizely finanční toky z veřejného rozpočtu v kapitole KSO?

 

Aby toho nebylo málo, tak se KOA ústy pana Kulhánka pustila v posledních dnech do ostré kampaně za záchranu letního kina. Ano, toho samého kina, které nechalo hnutí KOA chátrat a rozpočtovými opatřeními přesouvalo finanční prostředky určené na jeho opravu tam, kde muselo hasit požár.

Stejně tak, jako u karlovarské hvězdárny, která se díky rozpočtovým škrtům pana Kulhánka musí zbourat. (O této kauze jsme psali zde – Hvězdárna na spadnutí )

Nutno podotknou, že v tom není KOA sama. Zdatně jim sekundují Piráti. Partaj, která doslova sedí v tuto chvíli na dvou židlích. Jedné opoziční a druhé koaliční, a navíc s téměř stejnými politiky. Co tím mám na mysli? Piráti jsou v městském zastupitelstvu Karlových Varů opoziční stranou svým kolegům, se kterými tvoří krajskou koalici. Konkrétně na kraji vládnou společně s hnutím ANO resp. ODS a ve městě jsou těmto stranám opozicí. Někteří z nich, a nejde o zanedbatelnou skupinu politiků, jsou jak krajskými, tak i městskými zastupiteli. Trochu schizofrenní situace, co říkáte?

K tomu ještě dodám, že Piráti podporují zřízení letecké školy F-Air na karlovarském letišti v Olšových Vratech a zároveň bojují za záchranu letního kina. Proč to zmiňuji? Jak se vám bude dívat na film pod širým nebem, když vám nad hlavou budou létat sice menší, za to velice hlučná letadla…?

A jsme tak zpět u letního kina, které víří politické vody. To má na rozdíl od hvězdárny ještě nějakou šanci. Je ale nutné se zamyslet, zda Karlovy Vary potřebují takto rozsáhlý areál využívat pro účely filmového promítání, na které vyjma filmového festivalu nikdo nechodil. Možná by bylo opravdu výhodnější letní kino prodat a uštědřené peníze investovat do menšího, ale modernějšího kina v jiné lokalitě. V místě, které by spojovalo celodenní zábavu a odpočinek. Město například vlastní rozsáhlý areál Rolava, kde by bylo možné menší amfiteátr postavit. Navíc je zde i dobrá infrastruktura a sociální zázemí.

Nesmíme navíc zapomenout na jeden důležitý aspekt, a to, že letnímu kinu vyroste velice zdatný konkurent. Firma vlastnící Varyádu bude v tomto obchodním centru budovat moderní multikino se šesti promítacími sály.

Jak se nakonec politici rozhodnou a jakou variantu zvolí, se necháme překvapit. Ať tak nebo tak, vždy se najdou lidé, kterým se prostě nezavděčíš ničím a nikdy. Faktem pouze zůstává, že občané – voliči rozdali karty a my musíme doufat, že současné vedení města bude směrem k rozvoji Karlových Varů mnohem aktivnější, než to předešlé.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.