Mariánské Lázně. Piráti zazdili veřejné záchody…

Pirátský starosta z Mariánských Lázní komentuje na sociálních sítích každou proběhlou Radu města a každé proběhlé Zastupitelstvo. Jak sám udává, tak subjektivně. Tak proč neokomentovat řádné jednání, které se konalo v úterý 12.2. z pohledu občana a voliče. Stejně jako starosta na „fejsu“, subjektivně. 

Na toaletu si odskočíme do komunitního centra? 

Zastupitelstvo proběhlo 12.2.2019 a všem pravděpodobně utkvěl v paměti jako nejsilnější bod jednání souboj Rodinného a komunitního centra Domeček versus pravidelné opravy veřejných záchodků. Domeček hájil starosta města Kalina a opravy veřejných záchodků zaštiťoval hejtmančin první náměstek Hurajčík. Pro neznalé dlužno podotknout, že peníze pro Domeček vydané Radou města naprosto proti všem obvyklým pravidlům, by zvedly hladinu adrenalinu každému trochu rozumně uvažujícím člověku. Dámy z Domečku si totiž žádaly o příspěvek ve výši 100.000 Kč na provoz. Komise příspěvek pokrátila na 20.000 Kč – to proto, aby se dostalo i na ostatní žadatele. Následně si však akční ženy postěžovaly panu Kalinovi a ten jim přihodil rozpočtovým opatřením ze svého fondu 30.000 Kč a dalších 20.000 Kč  z peněz připravených na opravu veřejných záchodů. Zastupitelka Vejmělková veřejně přiznala, že takové financování Domečku není zcela v košer a že je třeba to budoucna lépe ošéfovat. Navíc se nejedná o veřejně podporovanou službu, dle místostarosty Pelce jde o zájmovou skupinu – slovy klasika lze tedy na základě toho, co zastupitelé říkali, konstatovat, že se jedná o soukromou firmu s velmi dobrým lobby. No uvidíme, kam budou chodit maminky s dětmi v parku vykonávat potřebu, když nebudou opravená veřejná WC. Možná do Domečku? Když na nelogičnost kroku poukázal zastupitel Hurajčík, který se dotázal, zda nebylo možné jiné financování, odpověděl pan starosta jako chlap: “Financovat to jinak bylo možné, ale BYLO rozhodnuto (ono se to patrně rozhodlo samo – pozn red.) takto.“ 

Zase ty trolejbusy

Zastupitel pan Jadlovský publikuje na sociálních sítích, že o trolejbusech se permanentně jedná na ministerstvu. Městský dopravní podnik žádal o dotaci Integrovaný regionální operační program. V duchu „nekecáme makáme“ se tedy na stav jednání dotázal zastupitel pan Hurajčík starosty Martina Kaliny. Starosta odpověděl, že s paní hejtmankou o trolejbusech nejednal. Jestli se ptáte, co s tím má společného hejtmanka, tak vám můžeme odpovědět. Nic. Ale pan starosta by to měl asi vědět. Obecně známým faktem je, že IROPu zbude zhruba 100.000.000 mil korun a náhradníci tak mají velkou možnost peníze získat. Není tak překvapivé, že kvůli tomu už kompletují projektovou dokumentaci na výběrové řízení. Ne tak MDML a vedení města. Pokud by totiž představitelé města spolu s MDML kompletovali podklady k výběrovému řízení, tak by byla odpověď lehká. Ale protože se jako standardně nic neděje, tak byla odpověď těžká. Na druhé straně město v podobě politiků o dotaci na trolejbusy nežádá. O tu žádá firma, ve které má město účast a představitelé využívají trolejbusy ke svému „píár“. Když to klapne, mají čím vytahovat. A když ne, tak se to svede na MDML, nebo na čistý vzduch.

Jak se starosta Kalina málem připravil o privilegium svolávat zastupitelstvo.

Při plánování jednání Zastupitelstev je třeba pečlivě plánovat a znát jednací řád. Ten říká, že pokud není Zastupitelstvo svoláno jednou za tři měsíce, učiní tak místostarosta nebo jiný člen zastupitelstva. Pan Kalina ale naposledy předložil tisk, podle kterého chtěl řádně svolat jednání Zastupitelstva na 21.5. a další na 6.9. Tím ale uplynula doba delší než tři měsíce, a to by znamenalo, že by se musel v srpnu chopit iniciativy některý z místostarostů a zastupitele svolat. „I kdybyste to nakrásně neschválili, tak já si ho potom svolám, když budu chtít,“ řekl před Zastupiteli a občany pan Kalina. Kdepak máme tu slibovanou předvolební transparentní spolupráci se všemi politickými subjekty?  Druhým argumentem to pan starosta nevylepšil. Podle něj se přes červenec a srpen na radnici nic neděje. To si asi pan starosta vezme neplacené volno…. 

Jsme transparentní a dodržujeme pravidla

Marienbad festivalu z.s. – Phill Niblock získal příspěvek na pořádání obnoveného festivalu. Bohulibá činnost, ale i při ní se musí dodržovat pravidla. K těm patří včasné dodání vyúčtování. To však pořadatelé neudělali, a tak Zastupitelé řešili, jestli je budou nějakým způsobem sankcionovat. Odpuštění sankce se ale Zastupitelům nelíbilo a podle toho i rozhodli. Jenže to bylo na začátku jednání, kdy bylo přítomno málo koaličních Zastupitelů. Pan zastupitel Jadlovský se proto rozhodl, že této „nespravedlnosti“ učiní přítrž a v různých částech diskuze se přimlouval, aby se hlasovalo znova. A když konečně dorazil dostatek koaličních partnerů, povedlo se sankci zrušit. K čemu máme pravidla pro čerpání dotací? To není podstatné. Do voleb zbývají takřka čtyři roky a hloupý volič zapomene, že někdo sliboval transparentnost a dodržování pravidel. 

Autor: Vladimír Majer


Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Redakce, Karlovarky.cz


Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.