Záchranná služba Karlovarského kraje má nové robotické pomocníky

Robotické multifunkční figuríny, které fungují stejně jako lidské tělo, od nynějška používají při výcviku a vzdělávání krajští záchranáři.

Moderní simulační techniku pořídila Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje s dotací z Integrovaného regionálního operačního programu. Součástí projektu je  výcvikové pracoviště operátora tísňové linky 155 a učebna výcvikového střediska.

​Figuríny umějí simulovat dýchání, srdeční činnost, vydávání zvuků a reagují na zahájené ošetření a léčbu jako živý člověk. Díky tomu je možná mnohem kvalitnější odborná příprava nejen samotných záchranářů.

Výukové modely pro simulaci odborných zdravotnických zásahů a multimediální a technické vybavení  tak bude k dispozici také při školeních a cvičeních, které probíhají na záchrance v rámci součinnosti se základními složkami IZS,“ doplnil Jiří Smetana, ředitel záchranné služby.

Na projekt je poskytována finanční podpora z EU.

„Moderní technologie už dnes nacházíme ve všech aspektech našeho života, ani záchranka nemůže zůstat pozadu. Proto mě těší, že se nám pro výcvik záchranářů podařilo získat špičkovou techniku, díky které mohou zlepšovat své dovednosti v takřka reálných podmínkách. Celkové výdaje projektu představují částku 5, 6 milionu korun, z toho 85 procent tvoří příspěvek z evropských fondů, 10 procent, tedy přes půl milionu korun, hradí Karlovarský kraj a zbývajících 5 procent jde ze státního rozpočtu,“ vyčíslil Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.

Pacientské simulátory lze naprogramovat na libovolný scénář.

„Nyní totiž dokážeme nasimulovat jednotlivé situace, které jsme dříve museli jen popisovat a záchranáři si je museli představovat. Mají před sebou téměř reálného pacienta, který s nimi může komunikovat, který má reálné projevy zdravotních problémů a který umí reagovat na zvolený postup ošetření či podání léků,“ vysvětlila Nikola Brizgalová, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska.
V nových podmínkách bude také probíhat nácvik činností v programu pro operátory linky 155 a v mapových podkladech.

Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.