Kdo vlastní české hokejové kluby

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, města či miliardáře vlastníci klub jako spolek?

Hokej je českým národním sportem, který v posledních letech zažívá chudší období. Navíc v ČR v současné době působí přes 10 milionů trenérů, kteří nejlépe ví, jak by se hokej měl hrát. Nicméně klubový hokej se těší stále velké oblibě, ročně hokejové zápasy navštíví kolem 2 milionu lidí a průměrná návštěvnost neustále roste.

Kdo stojí v pozadí českých klubů a kdo jednotlivé kluby vlastní?

HC Energie Karlovy Vary

90% vlastníkem klubu HC Energie Karlovy Vary je společnost KAREL HOLOUBEK – Trade Group a.s., což je obchodní korporace, která podniká zejména na poli energetiky a realit (vlastní také společnost Ardon) a jedná se o významný podnikatelský subjekt v Karlovarském kraji. Jak již název napovídá, tak je tato společnost vlastněna Karlem Holoubkem, dlouholetým mecenášem karlovarského hokeje.

Bílí Tygři Liberec

S group holding, a. s. je většinovým vlastníkem (91,32 % obchodního podílu) klubu Bílí Tygři Liberec. Bývalá opora Bílých Tygrů Petr Nedvěd vlastní menšinový podíl 8,33 %. S group holding je stavební, developerská a investiční společnost, která je vlastněna z 50,5 % Petrem Syrovátkem a z 49,5 % Jiřím Urbanem. Petr Syrovátko byl nadějným libereckým hokejistou, který nyní tvrdí, že hokej je jeho láska, ale také díra na peníze, protože chod klubuje náročný a stojí desítky milionů korun ročně.Hlavními sponzory klubu jsouSyner (klerý vlastní rovněž Petr Syrovátko a Jiří Urban) a Home Credit (spadající do PPF Group), dle kterého se jmenuje i liberecká aréna.

Hokejovou arénu stavěla právě společnost Syner, provozovatelem arény je společnost S group SPORT FACILITY MANAGEMENT, s.r.o. patřící pod křídla S group holding. Nicméně hokej v Liberci šlape, návštěvnosti bývají velmi dobré a Bílí Tygři v sezoně 2015/2016 ovládli extraligu.

BK Mladá Boleslav

Vlastnictví klubu BK Mladá Boleslav mají na třetiny rozdělené město Mladá Boleslav, AUFEER DESIGN, s. r. o. a Jan Plachý, který vlastní i třetinový podíl v AUFEER DESIGN, s. r. o. Dříve měl podíl v klubu rovněž bývalý hokejista Radim Vrbata, který je mladoboleslavským rodákem a v NHL odehrál přes 1 000 zápasů v 7 klubech. BK Mladá Boleslav patří mezi týmy, které se pohybují na hraně postupu do play off nebo bojují o záchranu.

HC Dynamo Pardubice

 

Otloukánkem letošního extraligového ročníku jsou HC Dynamo Pardubice, které je vlastněno z:

  • 73,59 % Statutárním městem Pardubice,
  • 12,52 % Ing. Jaroslavem Šudou,
  • 6,505 % Dušanem Salfickým,
  • 6,505 % Petrem Čáslavou,
  • 0,88 % spolkem HC Pardubice.

Jaroslav Šuda je CEO společnost NOARK Electric, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí elektrotechnických přístrojů a komponentů. Dušan Salfický a Petr Čáslava jsou ikony pardubického hokeje,které doposud aktivně působí v klubu – Dušan Salfický jako generální manažer a Petr Čáslava jako asistent trenéra. Přestože v pardubickém klubu působí řada perníkových srdcařů, tak je letošní ročník hokejové extraligy pro pardubický hokejový klub kritický a může skončit sestupem. Pro deník Sport komentoval nejslavnější odchovanec pardubického hokeje Dominik Hašek současnou situaci takto:

„Baráž je jasná, před ní se musí dát do kupy, jinak bude zle. Se záchranou to momentálně vidím padesát na padesát. Kdyby teď měla začít baráž a Pardubice prohrály první zápas, už by se nesebraly. V takovém jsou rozpoložení.“

 Zdroj a více informací najdete na stránkách FINANCE.CZ

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.