Karlovy Vary – město, kde se zastavil čas a pokladna zeje prázdnotou.

V prvním říjnovém týdnu, ve dnech 5. a 6. října 2018 se po čtyřech letech opět uskuteční komunální volby. Občané tak budou moci znovu využít svého práva a volit zástupce do zastupitelstev obcí.

Volby také pro mne znamenají možnost vyjádření osobního postoje a názoru. Vždy velice pečlivě sleduji, a to po dobu celého volebního období, jak která strana, hnutí či sdružení plní své předvolební sliby. Jak hájí zájmy města a jeho občanů.

Neslyšel jsem již dlouho zprávu, jak je na tom město po ekonomické stránce? Mám zde na mysli stav financí. Není tajemstvím, že současný primátor města pan Kulhánek přebíral městskou pokladu ve velmi dobrém a stabilizovaném stavu. Na účtu města tenkrát bylo více než 650 milionů, které mu zanechalo tehdejší vedení. Město tedy hospodařilo ve značném přebytku. 

A jak je na tom město po ekonomické stránce dnes? To je otázka, kterou by si měl každý volič položit před komunálními volbami, které nás čekají v termínu 5. a 6. října 2018.

Město, dle dostupných informací nedisponuje žádným rezervním kapitálem, a i přes tento závažný fakt založilo další příspěvkovou organizaci – Kancelář architekta města (K.A.M. K.V.). Nejen z opozice zazníval hlas o zbytečném a především nákladném kroku. Tato příspěvková organizace zahájila svou činnost 1. března 2018 a na její provoz půjde, již z tak prázdné městské kasy, dalších několik milionů korun ročně. Dokonce se spekulovalo o částce 10 milionů, ty optimističtější odhady hovoří  o 4 milionech ročně. Ač jde pouze o odhady, tak je stále otázkou, zda si to město může ještě vůbec dovolit.

Například Dopravní podnik a.s. stojí městskou pokladnu cca 87 milionů korun. I přes tuto roční dotaci zdražil jízdné v MHD.

Karlovarský symfonický orchestr se bude nově ročně dotovat částkou okolo 34 milionů a plánovaná rekonstrukce Lázní V. má město v předpokládaném odhadu vyjít na 450 milionů s tím, že pouze koncesní dialog (projekční přípravy a hledání investora) už stál přes 14 milionů. Navíc primátor Ing. Petr Kulhánek (KOA) chtěl zajít ještě dál a potencionálnímu investorovi ručit majetkem města za jeho stomilionový úvěr, který měl sloužit jako vklad soukromé společnosti do projektu rekonstrukce Alžbětiných lázní. (Psali jsme dříve ZDE) Vše bude nakonec řešit, až nově zvolené zastupitelstvo.

Další položka, která zatíží městskou pokladnu, je rekonstrukce Císařských lázní, (jsou v majetku Karlovarského kraje) na které se bude město také podílet. V tomto případě se hovoří o více než 100 milionech.

Letní kino – na jeho opravy už městu nezbývají peníze, stejně tak, jako na rekonstrukci pecí v krematoriu. Hvězdárnu, tu bude muset město zbourat úplně, protože je dle statického posudku v havarijním stavu. (O stavu hvězdárny jsme Vás informovali v tomto článku ZDE

V neposlední řadě zde máme Vřídelní kolonádu. Zde pouze nejnutnější opravy budou stát další desítky milionů a pokud se představitelé města rozhodnou v budoucnu jít cestou realizace zcela nové kolonády, tak můžeme počítat s částkou atakující 700 milionů. To už je pro město s rozpočtem, kterým disponují Karlovy Vary science fiction nebo úplná finanční sebevražda. A pokud se někdo spoléhá na spolufinancování z dotačních titulů, tak bych případný optimismus krotil. Jen si vzpomeňme na to, jak to dopadlo se žádostí o dotace na rekonstrukci Lázní V. Město nezískalo ani korunu!

To do těchto výčtů nezahrnuji tak diskutovaný plán na výstavbu  dopravního terminálu (IDT) v lokalitě Varšavské a Horovy ulice, kde pouze projekt přišel město už na 1 milion korun. Celkové odhady na realizaci takovéto stavby mluví o částce kolem 700 či 800 milionů. Navíc jde o monstrum, o kterém dopředu víme, že je absolutně nerealizovatelné a do Karlových Varů nepatří.

Parkování ve městě – absolutně nevyřešený problém, který se neposunul, byť o jeden jediný centimetr kupředu. Opět – žádné řešení, žádná vize. (Na toto téma nám přišel článek od jednoho z občanů města ZDE)

Z města utíkají mladí lidé. Během sedmi let klesl počet obyvatel o přibližně pět tisíc. Pro zastavení tohoto exodu mladých lidí do Prahy, Plzně, Brna a dalších měst se neudělalo vůbec nic. Firmám a podnikatelům čím dál tím více chybí perspektivní a vzdělaní mladí zaměstnanci. Tento problém pociťují všichni zaměstnavatelé v regionu.

To je pouze malý výčet toho, s čím se budou muset vypořádat nově zvolení zastupitelé. Není toho zrovna málo, co jim po osmiletém vládnutí zanechal primátor Ing. Petr Kulhánek a hnutí KOA.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.