Komunální volby 2018, jak volit.

Základní pravidlo je, že volič má tolik hlasů, kolik se v dané obci volí zastupitelů. V Karlových Varech je počet 35. Na hlasovacích lístcích volič najde jednoduchý a srozumitelný „návod“ s vysvětlením všech tří možností, jak může hlasovat.

  1. Nejjednodušší a nejlepší způsob volby je zaškrtnout jednu stranu, kterou preferujete.
    V tom případě připadnou všechny hlasy jí. V Karlových Varech se volí 35.tičlenné zastupitelstvo a strana, která postavila všech 35 kandidátů, dostane od voliče všech 35 hlasů. Ovšem v případě, že strana nepostavila plný počet kandidátů, volič vlastně nevyužije všechny své hlasy.
  2. Další možností je hlasovat napříč mezi stranami.Volič může zaškrtnout, tolik jednotlivých kandidátů, kolik se v obci volí zastupitelů. Nesmí se však přepočítat a udělit „křížků“ víc – pak by byl celý jeho hlas neplatný.
  3. Poslední možností je kombinace výše uvedených možností. Volič tedy zaškrtne stranu a kromě toho označí jednotlivce z ostatních stran. Opět nesmí překročit celkový počet volených zastupitelů. Zůstaňme u příkladu 35 členné kandidátky. Kromě ní volič zaškrtl tři další jednotlivce z konkurenčních stran. V tom případě udělil „své“ straně jen 32 hlasů a dalším třem stranám po jednom hlasu. Volič by v tomto případě měl vědět, že jeho hlas nedostali tři nejníže postavení kandidáti příslušné strany. „Hlasy napříč“ jdou právě na jejich úkor.

Simulátor volebního lístku pro komunální volby najdete ZDE

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.