Kolik si město ještě může půjčit?

Karlovy Vary – Na červnovém zasedání zastupitelstva města jsme se mohli seznámit s návrhem pana primátora Kulhánka, aby se město zadlužilo z důvodů stavebních úprav Alžbětiných lázní a vzalo si další úvěr. Prosazoval další půjčku i přesto, že finanční výbor jeho návrh odmítl a neprošel ani radou města. Tak vysoké ručení si prý město nemůže dovolit. Nicméně na jednání zastupitelstva nikdo zastupitelům nepředložil žádnou finanční analýzu, která ze stran sporu má pravdu, zda pan primátor či většina zastupitelů.

Tak se na tu malou hádanku podíváme, neboť na její vyřešení nám postačí matematické znalosti ze základní školy.

Průměrné roční příjmy města jsou 1 150 mil. Kč. Za přiměřenou zadluženost považuje ministerstvo financí 60% z této částky, tedy 690 miliónů korun.

A jakou míru zadlužení města navrhuje z důvodů rekonstrukce Alžbětiných lázní pan primátor? Je to úvěr 450 mil.Kč, k tomu přísluší úroky 112 mil. Kč a povinnost ručit za cizí úvěr ve výši 100 mil. Kč. Suma sumárum 662 mil. Kč. To by panu primátorovi do těch 60 % s chlupem vyšlo, kdyby ale „nezapomněl“, že už město nějaké dluhy má. A nejsou malé, je to ¼ miliardy korun. Takže pokud by si město vzalo další půjčku, jeho úvěrové zatížení by bylo 912 miliónů. To by bylo téměř 80 % z celkových ročních příjmů, tedy vice jak o 20% než je přiměřené zadlužení.

Ale co je hlavní, tak rozsáhlým a nákladným financováním úpravy Alžbětiných lázní by primátor znemožnil realizaci dalších akcí, které jsou pro město naprosto zásadní. 

A to pan primátor jako vystudovaný inženýr ekonom neví? Ale ví to dobře, jen o tom mlčí. Má totiž občany města za hlupáky, kteří si neumějí spočítat, jakou budoucnost jim na konci svého mandátu plánuje.

Autor: Alexander Mikoláš

Informace o aktuálním zadlužení města ZDE

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.