Solární baroni chtějí provozovat Alžbětiny lázně

Karlovy Vary – Primátor Kulhánek na zítřejším jednání zastupitelstva města předloží výsledek koncesního řízení na budovu Alžbětiných lázní, který hodlá nechat prohlasovat a schválit. Ten přitom nedostal podporu Finančního výboru ani Rady města. 

O co se jedná?

Rada města si objednala u pražských advokátů HájekZrzavecký s.r.o. zpracování dokumentace a souvisejících kroků ke koncesnímu dialogu, podle které měl být vybrán budoucí provozovatel „Alžbětinek.“ S advokáty spolupracovali ing. Kouba a Česká spořitelna. Po několika letech snažení je výsledkem koncesního řízení získání jediného zájemce o provozování budovy ( ROYAL SPA a.s „Luhačovice ), který podal nabídku.

Co tento uchazeč městu nabízí ?

-Bude platit roční pachtovné 1,2 mil. Kč po dobu 25 let v celkové výši 30 mil. korun.

-Provede vlastní investici ve výši 11 mil. korun.

-Nechá zhotovit firmou HOCHTIEF CZ , a.s. (za prostředky města) stavební úpravy budovy Alžbětiných lázní podle stručné studie, ze které nelze poznat, co se vlastně bude provádět a kolik to bude stát.

Budova zůstane po celou dobu ve vlastnictví města a po 25 letech ji město příslušně opotřebovanou dostane zpět. Samozřejmě, město jako vlastník bude po celou dobu trvání pachtu platit daň z nemovitosti, ze které bude mít výnosy ale někdo jiný.

A proč to uchazeč vlastně dělá a kolik mu to má vynést ?

Předpokládaný příjem ROYAL SPA a.s. Luhačovice za 25 let z provozu lázní je vypočten na 1 320 mil. Kč. Při 10% zisku to dělá 130 mil. Kč

A co za to uchazeč od města požaduje ?

Provést dotaci investice do opravy budovy ve výši 450 mil. Kč, na kterou si město musí vzít úvěr na 20 let .

Když si to sečteme , odečteme a podtrhneme , tak nám vychází následující :

Město již dalo za přípravné práce a právní služby od roku 2012 cca 12 mil. Kč, k tomu má přispět dotací z úvěru ve výši 450 mil. Kč + 112 mil. Kč zaplatí na úrocích, tedy dohromady zaplatí 582 mil. Kč

A jaké budou výnosy z tohoto obchodu jeho jednotlivým účastníkům ?

Pro město : Každý rok výnos 1,2 miliónu pachtovného, tedy celkem 30 miliónu, proti tomu jdou výdaje ve výši 582 mil. Kč . „Ušetří“ ale několik mil. Kč , kterými město doposud dotuje každoročně provoz Alžbětiných lázní. Čistý prodělek města této akce jde do několika stovek miliónů, a navíc mu k  tomu po 25 letech spadne na krk barák před nutnou opětovnou rekonstrukcí.

Pro banku poskytující úvěr: každý rok výnos 5,6 mil. Kč, celkem za 20 let celkem 112 mil Kč.

Pro uchazeče ROYAL SPA a.s. Luhačovice: čistý odhadovaný zisk za 25 let 120 mil. Kč

Pro advokáty, Českou spořitelnu a projektanta: zaručený příjem několika mil. bez rizika.

A kdo tu hostinu, kterou zorganizoval pan primátor ve finále zaplatí ?

Občané Karlových Varů.

Něco málo o uchazeči, který se přihlásil do koncesního řízení: ROYAL SPA a.s Luhačovice

Společnost ROYAL SPA a.s. ještě donedávna řídili synové miliardáře Zdeňka Zemka – Zdeněk a Alexandr. Ti dokončovali v roce 2010 dvě obří solární elektrárny na okraji Chomutova. Elektrárny se jmenují po nich – Zdeněk sun a Saša sun.  

Elektrárny potřebovaly získat licenci na provoz do konce roku 2010. Do té doby jim totiž stát zaručoval na následujících dvacet let vysoké výkupní ceny elektřiny. Tyto elektrárny mohly mít za dvacet let příjmy až dvě miliardy.

Pokud by však získaly licence až v roce 2011, výkupní ceny by jim klesly na necelou polovinu.

Licence nakonec dostaly na poslední chvíli, na Silvestra 31.12. 2010! A podle policie se tak stalo podvodem, protože v té době nebyly ještě 100% dokončené.

Před Vrchním soudem v Olomouci, tak stálo celkem 8 obžalovaných, které už skoro před dvěma roky potrestal Krajský soud v Brně.

Tak si to shrneme: V únoru 2016 Krajský soud v Brně potrestal a uložil tresty Zemkům v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení. 17. ledna 2018 Vrchní soud opět Zemky potrestal a odsoudil na šest let a devět měsíců a peněžitý trest 7 mil. Kč. Soud takto uzavřel případ miliardového podvodu souvisejícího se stavbou solárních elektráren na Chomutovsku. Rozsudek je pravomocný. (Dnes dle platných zákonů nemohou firmu ROYAL SPA a.s. řídit odsouzení bratři Zemkové, ale dle výpisu z obchodního rejstříku jí vedou jejich rodinní příslušníci. Poznámka redakce.)

A pět měsíců na to doporučuje a prosazuje primátor Kulhánek uzavřít se společností Royal Spa a.s., ve které dle rozhodnutí soudu figurovali právoplatně odsouzení Alexander Zemek a Zdeněk Zemek, kteří by se při dokonání tohoto podvodu obohatili na úkor občanů ve výši 2 mld. Kč. 

VIDEO K PŘÍPADU ZDE

 

Zdroj: Seznam zprávy

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.