Karlovarské Vřídlo po sté, ale trochu jinak.

Celé Karlovy Vary již dva roky řeší, jak by měla vypadat Vřídelní kolonáda. Probírá se, zda by byl lepší objekt dřevěný, kovový, litinový, betonový a spousta samozvaných odborníků má jednoduché řešení. Podepisují se petice, lidé se hádají na sociálních sítích, podávají se dokonce žaloby.

Bohužel se v naprosté většině vášnivých diskusí, ať už mají odbornou úroveň jakoukoliv, zapomíná na věc základní a zcela zásadní. Tímto základem je odpověď na otázku „Co je v podzemí, pod stavbou o níž se lidé dohadují?“ A nemyslím tím základy stavby, což by jistě někteří diskutéři ihned odvětili.

Měli bychom si se vší vážností uvědomit, že historie Karlových Varů, stejně jako jméno a věhlas našeho města jsou postaveny na léčivých pramenech včetně samotného Vřídla. Toto vzácné přírodní bohatství, které získává věhlas už od dob Karla IV., je ohromným bohatstvím našeho regionu. Na této podstatě stojí celý věhlas Karlových Varů, ale bohužel se na to zapomíná a bereme vše jako samozřejmost. To je ten problém, který může časem způsobit, že prameny, jak je známe, a které sem lákají ty davy turistů, prostě nebudou.

Je velkým požehnáním pro město, že servisní organice Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád má odborné složení, a že jim tento stav není lhostejný.

Sám jsem opakovaně poukazoval na skutečnost, že financování této organizace je bohužel podprůměrné, chybí personál, ale co hlavně, chybí prostředky na prioritní a vůbec základní zajištění a zabezpečení jímání pramenů pod stavbou Vřídelní kolonády. Pokud nové jímání nebude vyřešeno, pokud se nezrealizují čtyři základní kroky pro zajištění thermy, nemá smysl se vůbec bavit o tom, jaká stavba bude stát nad povrchem.

Za 12 milionů korun nechala radnice postavit „létající talíř“ před objektem Vřídelní kolonády, který jen velice úsměvně připomíná slávu a sílu Vřídla. Za tyto peníze se mohli provést opravné a rekonstrukční práce na havarijních konstrukcích v prostorách Vřídelní síně. Mohlo se také začít s jednáním o dotačních titulech na potřebnou sanaci spodní stavby, na zajištění koryta řeky, na nových vrtech pro jímání a regulaci spodních vod. Bohužel není na magistrátu „hlava“, která by celý proces koordinovala a vůbec měla zájem o celou problematiku.

Budu plně doufat, že přijde čas, kdy prioritou bude podstata a ne vzhled a materiál budovy.

Autor: Ing. Petr Bursík

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.