Volební model. Oslabili Babišovci, Okamurovci i komunisti. Roste ODS

Pokud by se konaly volby v březnu, tak hnutí ANO by v nich stále s přehledem zvítězilo, i když oproti únoru babišovci 3,5 procenta ztratili. Od voleb výrazně oslabily SPD a KSČM. Naopak si polepšila ODS, Piráti a mírně i ČSSD. Se Sněmovnou by se naopak rozloučila TOP 09, kterou předstihlo hnutí STAN.  Vyplývá to z průzkumu společnosti Kantar TNS pro Českou televizi.

Vývoj na české politické scéně začíná být velice nečitelný. Poté co zkrachovala jednání o nové vládě mezi hnutím ANO a ČSSD, tak Babišovi už moc prostoru k sestavení vlády nezbývá. Tedy pokud se nechce spojit a ušpinit s SPD. To by Babiše poškodilo především v zahraničí u našich partnerů v rámci EU. Navíc taková varianta se nelíbí ani některým významným postavám uvnitř samotného hnutí. Například ministr dopravy Daniel Ťok již v médiích pronesl, že by ve vládě, byť jen podporované Okamurovou SPD, neseděl.

Pak zbývají komunisti, ale s nimi nedá Babiš dohromady sto jedničku, tedy většinu v parlamentu tak, aby získal potřebnou důvěru.

Matematicky vzato by Babiš mohl pohodlně sestavit vládu s ODS, ale tato možnost je spíše z oblasti science fiction. Taková varianta je absolutně nepřijatelná pro občanské demokraty. Nejen z důvodu trestního stíhání Andreje Babiše, ale především je neslučitelná programově. ODS od samého počátku kritizuje kontroverzní zákon kontrolního hlášení, zvláště pak elektronickou evidenci tržeb (EET), která byla pro řadu drobných živnostníků likvidační. Hnutí ANO je ideově velice nečitelné a svůj program, dá – li se to programem vůbec nazvat, umí v rámci vlastních potřeb ohnout až do krajnosti. Jednou jsou tedy pravicovým hnutím, jindy levicovým. Prostě tak, co je v danou chvíli pro ANO, ale především pro Babiše, výhodné. Své by mohli vyprávět sociální demokraté. Babiš jim v minulém volebním období doslova vykradl program, který pak zdárně prodal voličům jako svůj. Tímto krokem jim doslova vyluxoval voliče, kteří přešli k hnutí ANO. Bohužel dobrý marketing je dnes v politice tou nejdůležitější složkou.

Babiš sice v současné době vládne téměř s neomezenou mocí, v čemž mu pomáhá prezident Zeman s jeho velkorysým přístupem k časově neomezenému mandátu na pokus o sestavení vlády. Je ale otázkou, zda Babiše pověří i druhým pokusem. Sice jej Babišovi slíbil, ale nedávné kroky hnutí ANO, a to vypovězení tří ruských diplomatů a především vydání Ruského občana do USA k trestnímu stíhání, Zemana a jeho poradce nepotěšilo, právě naopak.

Není ani žádným tajemstvím, že nové vedení ČSSD má k Zemanovi velice blízko a napjaté vztahy s hradem jsou již minulostí. To, že se Babiš neuměl nebo nechtěl se sociálními demokraty domluvit na složení menšinové vlády, mu velice zkomplikovalo další postup. Zeman si přitom takovou formu vlády sám přál a uvidíme, jakou hru za současného stavu hradní pán rozehraje.

Jedno je ale jasné. Varianta předčasných parlamentních voleb začíná dostávat stále více čitelnější obraz. Jen je otázkou, zda by tyto volby překreslili politickou mapu do takové míry, že by z nich mohla vzniknout nová vláda.

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.