Za koho bude kopat primátor

Jen málokdo ví, že za osiřelým areálem Karlovarských minerálních vod ( V-KMV ) se pod bývalým Thalmanovým mostem krčí pracoviště Správy lázeňských parků ( SLP ). Jde o nevelký pozemek, o který je ale o to větší zájem. Pokud by se totiž tento dosud městský pozemek stal součástí soukromého areálu bývalé Stáčírny, tak by celý tento areál, který se V- KMV několik let marně snaží zobchodovat, podstatně stoupl na ceně .

V roce 2016 si Rada města překvapivě objednala bez výběrového řízení od dvojice projektantů Tůma a Juštík studii Integrovaného dopravního terminálu( IDT) u Tržnice. Pro hlasovala i členka Rady ing. Tůmová (KOA) – manželka ing.Tůmy. Za studii IDT Rada zaplatila celkem 1 mil.Kč, přestože se jednalo o návrh souboru staveb v nákladech přes 1 mld. Kč, tedy o naprosto nereálnou investici. Součástí IDT byl i parkovací dům, který inženýři Juštík a Tůma umístili na pozemek správy Lázeňských parků. Ta se podle nich měla vymístit někam mimo centrum, tedy co nejdále od parků, o které pečuje.

Zástupce společnosti V-KMV zaslal ještě před tím, než byla studie IDT dokončena, Radě města dopis, že V-KMV mají o pozemek pro parkovací dům zájem a že by ho dokonce samy postavili . Rada odpověděla vyhýbavě, prý je nutno Studii IDT nejprve dokončit a veřejně ji projednat. První pokus o získání pozemku SLP do soukromých rukou nevyšel.

V-KMV poté zadaly zmíněné dvojici projektantů Tůma  – Juštík studii na přestavbu a přístavbu celé bývalé stáčírny minerálních vod na nebývale velké polyfunkční centrum (PFC) o velikosti Varyády. A ti na areál SPL, přestože je stále v majetku města, umístili část tohoto PFC. Asi zapomněli, že krátce předtím tam v „obecním zájmu“ ve studii IDT umístili parkovací dům. Inu, na co by člověk za peníze nezapomněl …..

Opět se píše dopis. Zástupce společnosti V-KMV zaslal Radě města novou nabídku, že V-KMV mají zájem pozemek SLP za cenu ve výši dle znaleckého posudku zakoupit, aby mohly kýžený obchodní areál v celém navrženém rozsahu prosadit. Nabízejí přitom postavit v PFC celkem 470 parkovacích míst, které by Karlovarští mohli za využívat, ale za úplatu .

A první úspěch se dostavil. Odbor Architektury a rozvoje objednal podle pokynů Rady města u pana bc. Frouze ( předseda komise architektury a památkové péče Rady města) investiční záměr na přesun areálu SLP do Horních Drahovic. Objednávka byla tradičně vystavena bez výběrového řízení, ale tentokrát „jen“ za cenu 60 tis.Kč. A co pan bc. Frouz za tyto peníze spočítal? Předpokládá, že prodejem pozemku SLP by město získalo 20-30 mil.Kč, ale na nákladech za přesun a výstavbu úplně nového a komplexního areálu SLP by vynaložilo 136 mil.Kč.

Je obvyklé, že pokud jakýkoli zájemce cokoli po Městu požaduje, což je v tomto případě pozemek, tak hradí nejen náklady na investiční záměr, ale i veškeré náklady za přesun SLP a jeho budoucí zvýšené provozní náklady. Z Drahovic je to přeci jenom k městským parkům dále nežli od Thalmaňáku .

A co na to pan primátor? Na které židli sedí? Jako člen dozorčí rady o.p.s. Lázně Kyselka to nemá jednoduché. Za koho bude v utkání Města s V- KMV o pozemek SLP na zastupitelstvu kopat? 

Autor: Ing. arch. Alexander Mikoláš

 

Zajímají nás vaše názory na aktuální témata v Karlovarském kraji. Své náměty a příspěvky můžete psát na email: karlovarky@gmail.com 

Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor a redakce texty neupravuje. Články v „Blogu“ občana nevyjadřují názory redakce.

Aleš Chmelík

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.