V Karlovarském kraji skokově ubyl hazard

Místo heren ale rozkvétají internetová casina

Podle údajů Ministerstva financí ČR poklesl v Karlovarském kraji na začátku roku 2018 skokově počet automatů na hazardní hry ze 3400 na 2000, tedy téměř o polovinu. A to ministerská statistika nezahrnuje tzv. výherní hrací přístroje, které povolují obce a které musely všechny do konce roku 2017 skončit. To jsou další stovky svítících skříní, které byly instalovány hlavně v hospodách a barech. Nový zákon o hazardních hrách tak měl na hazard v Karlovarském kraji větší vliv než všechny vyhlášky, které zatím obce a města k regulaci hazardu vydaly.

V krajské metropoli, Karlových Varech, hazardu ubylo zhruba o třetinu. Počet automatů zde klesl z 600 na 400 kusů. Skokový pokles vyniká i na celorepublikové statistice počtu automatů registrovaných Ministerstvem financí. Na konci roku 2017 se jich evidovalo 51 599, aktuálně počet klesl už pod 30 000.

Za skokovým úbytkem skříní s hazardními hrami se ale skrývá jedna podstatná skutečnost: Nový zákon o hazardu sice zreguloval kamenné herny, ale povolil bez omezení hazardní hry na internetu. Tam dříve mohly být legálně jen sportovní sázky. Od roku 17 ale toto omezení zmizelo a na internetu jsou ty samé válcové hry se symboly ovoce, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně nebo casinu. A to s nejvyšším možným limitem sázek.

Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu ČR, vysvětluje: „Do kamenné herny musí člověk dojít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na 15 minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici, protože přístup na internet se nikomu zakázat nedá.“

Není divu, že dle statistik Ministerstva financí se hraje v České republice za čím dál vyšší sázky, ale tento nárůst tvoří právě hraní přes internet. „Kamenné herny a casina si ještě drží velký kus celkového koláče, ale postupně budou kvůli nástupu internetové generace klesat,“ uvádí Čírtek a dodává: „Nejen podnikatelé v loterním průmyslu, ale už i odborníci na závislosti si kladou otázku: Je větším problémem dobře regulovaná kamenná herna nebo daleko dostupnější internetové casino?“

Pro města hraje roli ještě jeden faktor: Z hraní v kamenné provozovně se daň dělí tak, že 65 procent výnosu dostanou města a obce, 35 procent si nechá stát. U hraní na internetu je poměr opačný: Stát si nechává 70 procent a jen 30 procent přerozdělí obcím, i když každý český hráč v nějaké obci bydlí.

Není divu, že některá města již přikročila k dříve nevídanému kroku, kdy ruší regulační vyhlášky. Ukázalo se, že nový zákon zreguloval kamenné herny daleko účinněji.

Porovnání: Hraní sázkových her v herně a na internetu

Herna

Internet

Reklama

Zákaz vnější reklamy

Reklama povolena i na vstupní stránce

Kontrola identity

Při každé návštěvě

Možnost hrát 90 dní bez prokázání identity

Přístupnost

Člověk musí být fyzicky v herně

Je možné hrát kdykoliv kdekoliv

Počet herních míst

Podle počtu strojů

Neomezený

Dělení daní

Většina výnosu obci

Většina výnosu státu

 

Zdroj: Tisková zpráva/Tiskový servis Unie herního průmyslu ČR

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.