Festival Jeden svět v Karlových Varech

Jeden svět – Festival dokumentárních filmů o lidských právech zavítá do Karlových Varů.

Nevypínejte počítač, aktualizujme systém, hlásí festival Jeden svět

„…nevypínejte, zařízení se aktualizuje… bude to chvíli trvat…fatal error“ Znáte tyto hlášky z Vašeho počítače a telefonu? A dovádějí Vás někdy k šílenství? I stroje potřebují pro správnou funkci pauzu a porovnat všechny spoje, data a systém. Oč více naše tělo! Náš mozek je denně vystaven statisícům informací. Někdy prostě potřebujeme také vypnout a „dobít baterky“.

Pojďte to udělat společně s námi o víkendu 16. – 18. 3. 2018 na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět v kině Drahomíra.

Jedná se o největší mezinárodní filmový lidskoprávní festival, letos se zapojuje po Praze dalších 36 měst v ČR.

Promítané dokumenty Vám zprostředkují jiný náhled na svět kolem nás, ten blízký i hodně vzdálený. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. „Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)informací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu.“ dodává Kamenický.

Letošní téma „Aktualizace systému“ nás odkazuje na zastavení se a zamyšlení. „Jak moc my sami jsme aktuální? Nepotřebují naše názory, postoje, pohledy na svět aktualizaci? Do Karlových Varů jsme pro vás vybrali filmy, které vám dávají možnost váš systém obohatit. Letošní téma festivalu se odráží v každém z promítaných dokumentů,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Nikola Florianová.

Divák má možnost vidět filmy o netradičním rodičovství, o rovnosti žen a mužů, o úžasných výkonech ultra-běžců, o každodenním životě v zemích zasažených válkou, o světových oceánech a na další už se přijďte podívat sami. Po většině projekcí následuje debata k filmu a tématu. A letošní festivalové diskuze budou opravdu zajímavé, jelikož očekáváme jedinečně hosty.

Program karlovarského festivalu a aktuální informace naleznete na facebooku a na internetových stránkách Jeden svět – Karlovy Vary

Přesné pořadí filmů a celkový program festivalu Jeden svět v Karlových Varech bude ještě upřesněn. Ke každému filmu bude i stručná anotace.

Už minulý rok se Jeden svět rozhodl bořit bariéry a zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. V aktivitách Jednoho světa pro všechny pokračujeme i letos a snažíme se přístupnost bezbariérových projekcí znásobit a  přiblížit se tak co nejvíce divákům. Jeden svět v Karlových Varech uvede dva filmy s titulky doplněné o audio-komentáře pro nevidomé. „Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo, proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu.” říká koordinátorka Jednoho světa pro všechny Milena Poeta. 

Kromě filmů jsme pro Vás připravili vernisáž k výstavě Ženy světa, která se uskuteční ve čtvrtek 1. března 2018 v 19 hodin v kině Drahomíra. Další součástí festivalu bude před-projekce z filmotéky Promítej i ty! v kavárně B Work ve spolupráci s organizací SK Kontakt Karlovy Vary, kromě toho jsou v programu dvě výstavy fotografií s příběhem, multikulturní festivalová snídaně a v sobotu 17. března se bude konat velice poutavá a ojedinělá beseda s projekcí fotografií novinářky a cestovatelky Markéty Kutilové „Válečná Sýrie zblízka“. Zájemci si budou moci na festivalu vyzkoušet dílnu na potisk vlastních triček. Součástí festivalu budou i školní projekce pro základní a střední školy. V sobotu 17. března se v rámci festivalu Jeden svět v Karlových Varech uskuteční i koncert.

Speciální akcí je nezávodní festivalový BĚH PRO JEDEN SVĚT na 3 km. Přijďte se proběhnout společně s primátorem Ing. Petrem Kulhánkem srdcem našeho města ve středu 14. 3. v 19:00 hodin, zván je úplně každý! Jarní tréninkový rozběh s čelovkou pro sportovce, „sranda běh“ pro rodiny s dětmi, svižná procházka pro seniory, kočárkový závod nebo akční jízda na invalidním vozíku či běh s průvodcem pro nevidomé.  Je jen na Vás, jak naplníte představu Jednoho světa pro všechny a „aktualizujete svůj systém“ trochou pohybu! Jste srdečně zváni! 

Doprovodné akce karlovarské sekce festivalu Jeden svět:

Výstava „Ženy světa“

místo konání: Kavárna kina Drahomíra

vernisáž: 1. 3. 2018 v 19:00

doba konání: 1. 3. – 31. 3. 2018

Předprojekce z filmotéky Promítej i ty! ve spolupráci s SK KONTAKT Karlovy Vary

Místo konání: kavárna B Work, K. Vary Dvory (bezbariérová)

Doba konání: první týden v březnu, přesný termín bude na fb, stejně tak vybraný film

Pro koho: handicapovaní sportovci a klienti SK Kontakt a široká veřejnost

Běh pro Jeden svět“

Doba konání: 14. 3. 2018 v 19:00

Místo konání: lázeňské centrum Karlových Varů

Předpokládaná délka trati: 3 km, čelovky s sebou

Start a cíl běhu: prostranství před LH Thermal

Večerní běh městem se uskuteční pod záštitou primátora Ing. Petra Kulhánka.

Startovné bude dobrovolné, po zaplacení startovného obdrží účastník běhu voucher, který promění v kině Drahomíra za vstupenku na festivalový film, např. film „Ultra“ o ultra běžcích.

Výstava „Příběh banánu“

Místo konání: Vestibul Krajského úřadu, budova A

Doba konání: 1. 3. – 31. 3. 2018

Výstava „Poznej své boty“

Místo konání: Kavárna B WORK

Doba konání: březen 2018

Beseda „Válečná Sýrie zblízka“

Místo konání: Kavárna kina Drahomíra

Doba konání: 17.3.2018 ve 13:00

Jedinečná přednáška a beseda doplněná projekcí vlastních fotografií novinářky a cestovatelky Markéty Kutilové.

Vstupné: 50,- Kč

Konání festivalu: 16. – 18. 3. 2018

Místo konání festivalu: Kino Drahomíra

Pořadatel festivalu: Člověk v tísni, o. p. s., pobočka Karlovy Vary

Autor: Lukáš Svoboda, mediální pracovník Člověk v tísni, o. p. s., pobočka Karlovy Vary

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.