Prameny po volbách. Drtivá výhra starostky, fiasko Pirátů

V nejzadluženější obci České republiky Pramenech proběhly začátkem tohoto měsíce předčasné volby. Jednoznačným vítězem se stalo místní uskupení Společné Prameny úřadující paní Starostky Málkové.

Z pětičlenného zastupitelstva získaly Společné Prameny čtyři mandáty. Jeden mandát má hnutí Svobodné Prameny. Do zastupitelstva se tak vůbec nedostaly další dvě strany – Prameny Šťastné a Veselé a Piráti. Pro ty je to absolutní fiasko. Strana, která má ty nejvyšší politické cíle, musela spolknout hořkou pilulku. Osudným se jim stalo jejich rodinné provázání napříč třemi stranami, které v Pramenech kandidovaly a spojení s kontroverzním podnikatelem a politikem Dittertem (Svobodné prameny s podporou hnutí STAN). Těmto stranám, které se netajily tím, že chtějí ve volbách porazit uskupení Společné Prameny, tak dali voliči jasný signál, jak má obec postupovat při jednání se zástupci jediného věřitele společností Real Aspekt. Občané Pramenů si přejí rychlé řešení a dohodu s věřitelem tak, aby obec mohla začít zase standardně fungovat. To jim, alespoň dle nezpochybnitelného a jednoznačného výsledku voleb může zaručit paní starostka Málková a  hnutí Společné Prameny.

Úřadující starostku Pramenů Michalu Málkovou jsme požádali o krátké zhodnocení předčasných voleb a  také o její pohled na budoucí vývoj obce.

Paní starostko, strana Společné Prameny, kterou jste vedla do předčasných voleb, je jednoznačně vyhrála. Co říkáte takovému výsledku?

Já a moji kolegové z toho máme nefalšovanou radost. Minulý rok jsme fakticky snížili dluhy obce o polovinu. Zanikla pohledávka Státního pozemkového úřadu, vyřešili jsme pohledávku u města Mariánské Lázně. Na začátku tohoto roku nám bylo odpuštěno penále u Ministerstva práce a sociálních věcí. Obec nyní jedná pouze s jediným věřitelem. Veškeré pohledávky byly sloučeny na jednoho exekutora. Pravidelně pořádáme v obci kulturní akce pro občany, a to s nulovým rozpočtem. Občané si našeho úsilí všimli a ocenili ho. My si toho vážíme a všem voličům děkujeme.

Co podle Vás takový výsledek signalizuje a jaké byly Vaše první politické kroky po volbách?

Tak velká volební účast ukazuje, že lidé mají o dění a o to jakým směrem se obec bude vyvíjet, zájem. Což mě těší, protože vždycky tomu tak nebylo. Moje první pracovní schůzka bude se společností, která by v obci chtěla s krajem opravit ČOV a kanalizaci. Tak uvidíme, jestli se podaří nějakým způsobem “hnout“ s jedním z největších problémů obce. No a v nejbližší době se také uskuteční jednání s věřitelem obce REAL ASPEKT.

Myslíte si, že by nyní mohlo dojít k úspěšnému jednání s věřitelem obce firmou Real Aspekt?

To vše bude záležet na postoji opozice a jejich ochotě podílet se na vyjednávání. S firmou REAL ASPEKT s.r.o. máme koncept smlouvy, který obsahuje řešení narovnání mezi dlužníkem a věřitelem. Dosažení vypořádání závazku touto formou je z našeho hlediska nejoptimálnejší pro obec, jelikož eliminuje méně přijatelnou pro nás dražbu obecního majetku v exekuci. Veškeré náklady spojené s exekucí jdou totiž na rub povinného (obce). Byla by škoda zmeškat tuto příležitost, jelikož jsme odvedli obrovskou práci pro zmenšení celkového dluhu a právě uspokojení práva věřitele tímto způsobem by pro nás neznamenalo nic dobrého. Přišli bychom o další majetek a stále by jsme měli stejné existenční problémy. Jsme si vědomi, že díky součinnosti společnosti REAL ASPEKT s.r.o. se nám podařilo dosáhnout dnešních výsledků. Pokud se podíváme na jejich návrh, tak on je více než přijatelný pro dosažení našeho cíle – existenční samostatnosti. Dluhy se mají splácet, o tom není žádná. Během dlouhých let obec přišla v dražbách o hodně majetku a jsme blízko tomu, aby po narovnání s věřitelem obec mohla začít hospodařit s odblokovaným majetkem. Opozice například vyčítá délku splácení dluhu, ale nebere v potaz, že jsme vyjednali splácení bez úroků! Žádný finanční ústav by nám neposkytl podobné platební podmínky. Ano, stále budeme v postavení dlužníka, ale za zcela jiných podmínek. Budeme využívat všeho, co jsme doposud nemohli, a to jsou dotační programy, rozšíření majetku a jejího rozvoje. Proto bychom chtěli v rámcích dohody s věřitelem stanovit jasná pravidla, které povedou k odblokování obecního účtu a uvolnění zbylého majetku.

Autor: Aleš Chmelík

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.